Dünya Haberleri

DÜNYA

  Uçak Java Denizi'ne düştü iddiası

  hurriyet.com.tr
  28 Aralık 2014 - 09:23Son Güncelleme : 28 Aralık 2014 - 21:19

  Malezya merkezli havayolu şirketi AirAsia'ya ait bir yolcu uçağı, içinde bulunan 162 yolcu ve mürettebat ile birlikte havada seyir halindeyken kayboldu. Pilotun kuleyle son konuşmasında, "kötü hava nedeniyle rotasının değiştirilmesini istediği" ortaya çıktı.

  Endonezya Ulaştırma Bakanlığının açıklamasında, uçağın Kalimantan ile Java Adası arasında bulunan Java Denizi üzerinde düştüğünün tahmin edildiği, arama çalışmalarının Singapur, Avustralya ve Malezya ile ortak yürütüldüğü bildirildi.

  Ulusal Arama ve Kurtarma Kurumu Başkanı F. Henry Bambang Sulistyo'nun yaptığı açıklamada da havanın kararması nedeniyle durdurulan arama çalışmalarına yarın sabah tekrar başlanacağı kaydedildi. Öte yandan haberin duyulmasının ardından Surabaya Havaalanı'na gelen uçaktaki yolcuların yakınlarının bekleyişi sürüyor.

  Saatlerdir havaalanında bulunan yolcu yakınları gözyaşları içinde ilgililerden haber bekliyor.

  Asya'da ekonomik fiyatıyla en çok tercih edilen havayolu şirketlerinden olan Airasia ile ilgili şimdiye kadar herhangi bir kaza rapor edilmediği belirtiliyor.

  UÇAK KALKIŞTAN BİR SAAT SONRA KAYBOLDU

  AirAsia Havayolları'na ait, Airbus 320-200 tipi yolcu uçağı, içinde bulunan 162 yolcu ve mürettebat ile birlikte yerel saatle sabah 7.24'te havada seyir halindeyken kayboldu. QZ8501 sefer sayılı uçağın, uçuş rotasındaki hava kontrol kuleleri ile kalkıştan bir saat sonra bağlantısını yitirdiği belirtildi.

  Uçak Java Denizine düştü iddiası
  AirAsia uçağı Endonezya'nın Surabaya kentinden Singapur'a hareket ediyordu.

  Endonezya'nın Surabaya kentinden Singapur'a seyir halinde iken kaybolan uçakla ilgili arama kurtarma, ilkyardım çalışmaları başlatıldığı ancak hiçbir sinyal alınamayan uçağın yerinin ve konumunun belirlenemediği belirtildi.

  ARAMA ÇALIŞMASI DURDURULDU
  Endonezya Ulaştırma Bakanlığı havanın kararması sebebiyle arama çalışmalarının bugün için durdurulduğunu açıkladı.

  Açıklamada, "yerel saatle 5:30'da havanın kararması sebebiyle durduk. Aynı zamanda hava koşulları da elverişli değil ve hava giderek bulutlanıyor. Yarın sabah 7'de ya da daha erken arama çalışmalarına yeniden başlayacağız" denildi.

  Uçak Java Denizine düştü iddiası
  Uçaktaki yolcuların yakınları panik halinde Singapur'daki Changi Havalimanı'nda toplanmaya başladılar.

  PİLOT UÇUŞ PLANININ DEĞİŞTİRİLMESİNİ İSTEMİŞ
  Uçağın kaybolmadan hemen önce Jakarta’daki kuleden kötü hava şartları nedeniyle uçuş planının değiştirmesini istediği öğrenildi. Endonezya Ulaştırma Bakanlığı, pilotun yoğun bulutlardan kaçmak için 6 bin feet yükseklikten 38 bine çıkmak için izin istediğini açıkladı.

  Uçak Java Denizine düştü iddiası ’GÜÇLÜ DURUN DUALARIMIZ SİZİNLE’

  Yerel saatle sabah 6:12'de kuleyle irtibata geçen uçak 6:17'de radardan kayboldu.

  Cakarta havalimanı yetkilileri uçağın iyi durumda olduğunu ancak hava şartlarının olumsuz olduğunu belirtti. 6 yaşındaki uçağın AirAsia filosuna 2008 yılında katıldığı öğrenildi.

  UÇAKTA YAKINI BULUNANLAR HAVALİMANINA AKIN ETTİ

  AirAsia şirketi de Facebook sayfasından yaptığı açıklamada uçağın Endonezya Hava Trafik Kontrol’ü kumandasındayken kaybolduğunu belirtti.

  Uçağın 156 Endonezyalı, 3 Güney Kore’li ve Singapur, Malezya ve Fransa vatandaşı birer yolcusunun bulunduğu açıklandı. Uçakta iki pilot ve 5 kabin memuru ile birlikte 138 yetişkin yolcu ve 16 çocuk bulunduğu öğrenildi.

  Malezya merkezli olan AirAsia düşük fiyatlı biletleriyle Güneydoğu Asya ülkelerinde oldukça tercih edilen bir havayolu şirketi.1993 yılında kurulan şirketin bir kazası bulunmuyor.

  Uçak Java Denizine düştü iddiası AIRASIA’YA DESTEK TWEETİ

  CEO'DAN AÇIKLAMA

  AirAsia'nın CEO'su Tony Fernandes Twitter hesabından yaptığı açıklamada uçağın kalktığı Surabaya kentine gideceğini açıkladı.


  8 MART'TAN BU YANA KAYIP
  Bu yıl Malezya için bir biri ardına uçak felaketlerinin yaşandığı bir sene oldu.

  Malezya Havayolları’na ait Kuala Lumpur-Pekin seferini yapan yolcu uçağı 239 yolcusuyla 8 Mart’ta kayboldu. Kayıp uçaktan o tarihten beri haber alınamazken bu kez de 295 kişi Amsterdam’dan Kuala Lumpur’a giden bir Malezya Havayolları uçağı Rusya-Ukrayna sınırında bir füzenin isabet etmesi sonucu vurularak düşürülmüştü.

  Uçak Java Denizine düştü iddiası 239 KİŞİ TAŞIYAN MALEZYA UÇAĞI KAYBOLDU

  Uçak Java Denizine düştü iddiası MALEZYA UÇAĞI DÜŞÜRÜLDÜ

  Uçak Java Denizine düştü iddiası FELAKET HAVAYOLLARI

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı