Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Uçak düştü

SANIRIM 22 yıl önce yine bir sonbahar günüydü.. Gelişim Spor’un Levent’teki binasında Hıncal Abi’nin fırçalarından birine maruz kalmıştık..

“Bana fırtınalardan bahsetmeyin.. Gemiyi limana getirebildiniz mi getiremediniz mi, ondan söz edin” diyordu. Hayat inişlerle, çıkışlarla dolu.. Futbol gibi.. Sevinçlerle hüzünlerle kolkola geçiyor yıllar. Gün geldi dünyaya kafa tuttuk, gün geldi küçük denizlerde bile alabora olduk..

Letonya’ya elendik, Malta’yı yenemedik, Azerbaycan’a mağlup olduk.. Ve dün geceye geldik.. Yine bir milli maç, yine özgüveni eksik görüntü veren ve organize olamayan bir takım.. Golümüzü attık, istediğimizi aldık.. Ama yine işçilerden çok, kralların olduğu bir takım görüntüsündeydik. Çabuk ve hatasız oynayamadık.. Bir savunma hatasını iyi değerlendirip, ülkenin en formda forvetinin kişisel becerisiyle kazandık.. Ama ne oldu? Gemi limana geldi.. İstediğimizi şimdilik aldık.. Play-off’u da geçersek gemi bir sonraki limana yanaşmış olacak. Finaller artık uzak değil..

Hiddink bizi anlamalı

Dün Azeri gazetecilerle bir dostluk maçı yaptık.. Ardından yemek yedik birlikte.. Orada yeni bir tabir öğrendim Azeri Türkçesi’yle ilgili.. Azeriler, “uçak indi” anlamında “uçak düştü” diyorlarmış.. Güldüm.. Her ülkenin, her dilin, her toplumun kendine has özellikleri var.. Hiddink’in de bu özellikleri görmesi gerek artık.. Aurelio’dan, Kazım’dan daha fazla yüreğini koyabilecek gençler var bu ülkede.. Bu ülkenin liginde en az 10 takım, A Milli Takım’dan daha fazla savaşarak oynuyor.. Kontratağa daha iyi çıkıyor.. Burası ne G.Kore, ne Avustralya ne de Hollanda.. Hiddink’le bulunduğumuz yerden daha ileri gitmemiz için onun kafasındakileri Milli Takım’a uygulatması doğru yol değil.. Onun bizi anlaması ve bu ülkenin gerçekleri doğrultusunda bir takım hazırlaması gerek.. Daha çok savaşan, daha az konuşan.. Daha çok pas yapan, daha az top kaybeden.. Daha az yorulan, daha çok yoran.. Bunu yaparsa kalsın Hiddink.. Kalabildiği yere kadar.. Çünkü gemi şimdilik ilk limana vardı.. Çünkü “uçak piste düştü”.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI