Uçağa halka açılma keyfiyle bindi dönüşte ‘Şişman Parmak’la çöktü

Hülya GÜLER
09 Mayıs 2010 - 00:00Son Güncelleme : 09 Mayıs 2010 - 01:44

Geçen perşembe günü New York Borsası’ndaki ‘Şişman Parmak’ çöküşü, talep toplamanın ortasında olan Akfen Holding için kötü sürpriz oldu. Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın ve ekibinin önce sevinip sonra üzüldüğü 7-8 saati yakından izledim.

AKFEN Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın ve ekibiyle geçen perşembe saat 16.30’da TAV Genel Havacılık Terminali’nde buluştuk. Hamdi Akın, “Yılın İşadamı” seçildiği Eskişehir’de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün elinden ödülünü alacaktı. Akın’ın yanında Holdingin CEO’su Süha Güçsav, CFO’su Semih Ergür ve Murahhas Üyesi İrfan Erciyas vardı. TAV’ın uçağıyla Eskişehir’e uçarken Hamdi Akın’la hem Akfen Holding’in halka açılmasını, hem de diğer işlerini konuşacaktım.

Cumhurbaşkanı’na yetişelim

Cumhurbaşkanı’nın da katılacağı ödül törenine geç kalmamak için özel uçağı ile gitmeye karar veren Hamdi Akın, Halka Arz Zivresi’ndeki konuşmasını bitirir bitirmez alana gelmişti. Oldukça keyifli görünen Akın, “Vakit kaybetmeden uçağa binelim, Cumhurbaşkanı’na yetişelim” dedi.

Akın ile iki hafta önce Londra’da gerçekleştirdiği road show’lar sırasında da görüşmüştük. O zaman yoğunluğunun verdiği yorgunluğun yüzüne yansıdığını bu kez ise yine yoğun olmasına rağmen son derece keyifli ve rahat olduğunu gördüm. Bu durumu “halka arza gelen talep canlılığı’ şeklinde yorumladığımı ilettim, önce cevap vermek istemedi. Daha sonra ise 5-6-7 Mayıs tarihlerine yayılan talep toplamanin ilk iki gün verilerini yazılmamak kaydıyla gösterdi.

Dışardan büyük talep

Rakamlara baktım, Hamdi Akın’ın neden keyiflendiğini anladım. 6 Mayıs saat 16.30 itibariyle Akfen Holding hisselerine yabancı ve yerli yatırımcıdan yaklaşık 4 kat talep gelmişti. Talep toplamak için bir gün daha vardı. Beklentinin üstünde gelen taleple keyiflenen Akın, “Ne konuşacağız, şimdi hiç birşey anlatamam, belki sonra road show anılarımızı anlatırız” dedi. “Bu yazı yayınlandığında talepler çoktan kapanmış olacak, sakınca yok” diye ısrar ettim. Akın son derece dikkatliydi, halka arz sürecini etkileyecek hiçbir şeyin olmasını istemiyordu. Havayı anılarla yumuşatmak istedim: “Road show için kaç kilometre yaptınız?”
Akın ve ekibi kilometre hesabı yapmamıştı. Ancak, Avrupa, ABD ve Türkiye dahil toplam 200 fon şirketi ve kurumsal yatırımcı ile görüştüklerini aktardı, “Bizim için çok unutulmaz bir dönemdi, bazen kime neyi anlattığımızı unuttuk, niye aynı soruları soruyorlar diye kendi kendimize soru sorar hale geldik, çok yorulduk ama değdi” dedi. Road show anılarını dinlerken, kısa İstanbul-Eskişehir uçuşu tamamlandı, 17.05’te indik. Hemen tören için spor salonuna gittik.

Uçaktan inince ilk şok

Uçaktan inince Akın ve ekibinin cep telefonlarına New York Borsası’ndaki ilk kötü sinyaller gelmeye başladı. Uçağa keyifli binen Akın ve ekibinin suratı anında asıldı. Ekipteki herkes birbirine, “New York Borsası düşüşle açıldı” dedi. Salonda Cumhurbaşkanı Gül’e beklerken Akın sürekli mesajlarını kontrol ediyor, ilgili yöneticilerinden bilgi alıyordu. Bir ara Dow Jones Endeksi’nde düşüşün yüzde 10’u bulduğu bilgisi geldi. Bu bilgi Akın’ı iyice gerdi. Cumhurbaşkanı Gül’den ödülünü saat 21.00’de alırken mutlu görünse de, aslında ABD’den gelen bilgiler yüzünden morali bozulmuştu.

Acaba ne oldu

New York Borsası’nın ilk saatlerde yüzde 9 düşme nedenleri hakkında tam bilgi alamayan Akın, TAV’ın halka arzı sırasındaki anılarını ve diğer büyük şirketlerin halka arzları ile ilgili gözlemlerini, anlatıp, espiriler yaptı. Hatta bir ara halka arzın bu koşullarda iptalinin doğal olacağı bile konuşuldu. Derken, Akfen ekibine bilgiler ulaştı. Saat 22.30 sıralarında ABD’den gelen bir haberle biraz rahatladı. Şişman Parmak (Fat Finger) diye tanımlanan hata olmuş, 16 milyon yerine 16 milyar dolarlık P&G hissesi satılınca New York Borsası çöküş yaşamıştı. Bunları konuşarak Eskişehir Havalimanı’na geçtik. Akın, uçağa bindiğinde “Şişman Parmak” yorgunu görüntüsü veriyordu.

Halka arz med-cezir neymiş onu öğretti

HAMDİ Akın’a dönüş yolunda “Halka arz süreci size ne öğretti?” diye sordum. ABD piyasalarında çöküş yaşandığını düşündüğü anlarda bu soruya cevabı şöyle oldu: “Halka açılma bir şans oyunu. Ben bu süreçte gel-git neymiş onu öğrendim. Siz herşeyi mükemmel bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Şirketiniz mükkemmel bir yapıda olabilir, talepler çok iyi gelmiş olabilir. Sizin yurtiçindeki piyasalarınızda her şey çok iyi gidiyor olabilir. Bir önceki gün yada birkaç gündür müthiş bir yükseliş yaşanıyor olabilir. Ama bunların hiç biri size sonuç ile ilgili bir tahminde bulunma imkanı vermeyebilir. Gerçek bir gel-git yaşarısınız işlemleriniz tamamlanana kadar.”

Şimdi ne olacak

AKFEN Holding hisselerine gelen talebin 7 Mayıs’ta nasıl geliştiği henüz netlik kazanmış değil. Ancak, New York Borsası’ndaki çöküşün, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı (İMKB) yüzde 5.5 düşürdüğü, 21 milyar liralık değer eritmesi yarattığı dikkate alındığında, Akfen’e yönelen talebin de aynı etkiyi yaşamış olabileceği tahmin ediliyor. Hamdi Akın’ın bu aşamada Akfen Holding’in halka arzını geri çekmeyi düşünüp düşünmediği piyasalarda merakla bekleniyor.

Halka açılma gel bana sat

HALKA arz sürecinde çok yoğun bir road show programı gerçekleştirdiklerini söyleyen Hamdi Akın aldığı ilginç teklifi şöyle anlattı: “Londra’dayız, şimdi adını açıklayamayacığımız büyük şirketlerden biri ile toplantımız var. Ben de katıldım. Şirketin sahibi geldi, söze; ‘Niye halka açılıyorsunuz, bu çok aptal bir fikir’ diye başladı, şaşırdık. ‘Niye böyle konuşuyorsun’ dedik, ‘Şirketini bedavaya mı vereceksin, halka arzdan tatminkar bir sonuç alamazsınız, gelin yüzde 30 hissenizi bana blok satın’ diye teklifte bulundu. Tabi biz bu teklifi kabul etmedik.”

Havaalanında gece yarısı zirvesi

TAV’ın uçağı İstanbul Atatürk Havalimanı’na indiğinde saat 23.55’ti. Ben havalimanından ayrılırken, Hamdi Akın ve ekibi, bekleme salonunda gece yarısı zirvesi yaptı. Uçaktan inince telefonları susmamış, birlikte acil değerlendirme yapma gereği duymuşlardı.

ABD’den ‘9 halka arz ertelendi’ bilgisi aldı

DAKİKA dakika gelişmeleri izleyen ekibe bir ara ABD’de söz konusu perşembe günü (6 Mayıs) yapılması planlanan 9 halka arz işleminin iptal ettiği bilgileri geldi. Bunun üzerine Hamdi Akın ile ekibinde de bir hareketlenme söz konusu oldu. SPK yetkilileri ve Akfen’in halka arz işlemlerini yürüten İş Yatırımın yetkilileri arandı. Geçmişteki örnekler ortaya kondu, sonuçları ayak üstü değerlendirildi. Sonunda 7 Mayıs’taki tablonun görülmesine karar verildi.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı