Ege Haberleri

EGE

  Üç yıllık bölümün tek öğrencisi yok

  Ergül ÖZDEMİR / EŞME, (DHA)
  02.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Eşme Meslek Yüksekokulu’nda üç yıl önce Bağcılık ve Şarap Üretim Teknolojileri Bölümü açıldı. Bir öğretim görevlisi de alındı, bazı eksiklikler giderilemeyince, başka yere gönderildi.

  UŞAK Üniversitesi Eşme Meslek Yüksekokulu’na üç yıl önce Bağcılık ve Şarap Üretim Teknolojileri Bölümü açıldı. 7 Eylül 2007’de akademik personel alımı ilanı verildi, Ziraat Fakültesi’nin ilgili bölümünden mezun olan bir öğretim görevlisi işe başlatıldı.
  Ancak bölümle ilgili laboratuvar, mahzen ve uygulama alanı eksikliği yüzünden öğrenci alınamadı. Öğretim görevlisi de Uşak’ta başka bir meslek yüksekokuluna gönderildi.
  Eşme Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Nuray Pütkül, laboratuvar, mahzen ve uygulama alanı gerektiğini belirterek, ilçenin ileri gelenlerinden yardım istedi, şunları söyledi: “Eşmeliler’in yoğun isteği üzerine bölüm 2007’de açıldı. Belediye ve Eşmeliler, (Bölümün altyapısını biz yaparız) demişti. Ancak ne yazık ki gerçekleştirilemedi. Bölüm açıldı, eksikler yüzünden  öğrenci alımı gerçekleşmedi. Türkiye genelindeki üniversitelerin aynı bölümlerine bakıldığında da çok fazla tercih edilmediğini görüyoruz. 5-10 öğrencinin yaptığı tercih de maliyetleri karşılayamayacağı için öğrenci kabul edilmiyor.”

  İstediklerini düşünmüyorum

  CHP’li Eşme Belediye Başkanı Ahmet Yıldırım ise bölüm açıldığında altyapı için kum ve çimentoyla inşaata yardım sözü verdiklerini söyledi. Bu konuda halen de yardıma hazır olduklarını kaydeden Yıldırım, şöyle konuştu:“Yalnız üniversite yönetimi olmayacak bir talepte bulunarak şaraphane yapılmasını ve bağlar oluşturulmasını istedi. Belediye olarak bu şekilde yasal bir yükümlülüğümüz ve nakdi olarak da elimizden gelen bir şey yok. Yine de yardımcı olmak için Güllü ve Güney’deki şarap fabrikalarıyla ilçemizde bir kooperatifin kurduğu şarap fabrikasını göstererek öğrencilerin buralarda staj görebileceklerini belirttik. Ama bugüne kadar bir gelişme olmadı. Ben üniversite yönetiminin bu bölümü çok fazla istediğini düşünmüyorum.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı