ANTALYA HABERLERİ

'Üç Renk' büyüledi

DHA
27.03.2016 - 11:50Son Güncelleme :
DHA

 

Yusuf DEMİR/ANTALYA, (DHA) - ANTALYA Devlet Opera ve Balesi'nce (ANTDOB) ilk kez sahneye konulan 'Üç Renk' adlı bale eserinin prömiyeri, Haşim İşcan Kültür Merkezi'nde yapıldı. Antalyalı dans ve bale severler, eseri ayakta alkışladı.

Dans ve bale severleri bir araya getiren üç farklı bölümden oluşan 'Üç Renk'in içinde 'İç-İn', 'Arada' ve 'Danzon' adlı bale eserleri yer aldı. 'Üç Renk', librettosu ve video tasarımı Çiğdem İnan'a, müzikleri Mikhail Glinka, J.S Bach, Marin Marais'e, koreografisi de Berk Sarıbay'a ait 'İç-İn' adlı eserle başladı. Bu eserde Esra Taner (Solo Kız), Cankat Özer (Solo Erkek), Derya Tokgöz ve Tolga Burçak (Pas de Deux Çifti), Burcu Bodur, Melda Sipahi, Elif Burçe Çaltekin, Aslı Çakır, Sinem Ertan, Bader Çakan, Seda Manaz, Sevgim Aksoy ve Bahanur Ayata sahne aldı. Sanatçılar, dansçıların gerçek hayatlarını, dans esnasındaki iç dünyalarını dans figürleri ve sinevizyondaki anlatımlarıyla sahneye yansıttı.

'ARADA' DA ÇAĞDAŞ BALE YORUMU

Maurice Ravel'in müziği, Deniz Özaydın'ın libretto ve koreografisiyle sahneye konulan 'Arada'da 5 erkek, 1 kadın dansçı rol aldı, kadın-erkek ilişkileri çağdaş bale yaklaşımıyla ele alındı. Özgün bir eser olan 'Arada'nın dünya prömiyeri de gerçekleşmiş oldu. Eserin dekor-kostüm tasarımı Gürcan Kubilay, ışık tasarımı Fuat Gök imzasını taşırken, Özde Eren, Kürşat Kılıç, Yağızhan Danış, Umut Çaltekin, Burak Özbek ve Burak Burçak sahne aldı.

KIRMIZI VE SİYAHIN DANSI

'Üç Renk'in son bölümü 'Danzon' oldu. Arturo Marquez'in müziği, Armağan Davran ile Volkan Ersoy'un koreografisiyle sahnelenen eserde ise kadın ve erkek ilişkisinin en kuvvetli simgesi olan 'Kırmızı' ile soyluluk, ağırbaşlılık ve gücün sembolü, asaletin temsilcisi 'Siyah'ın dansı izleyenleri büyüledi. 'Danzon'a, şef İbrahim Yazıcı'nın yönettiği ANTDOB Orkestrası da eşlik etti.

Eser, 29 Mart Salı ve 31 Mart Perşembe akşamları da izlenecek.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden 'Üç Renk' büyüledi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Mart 2016 tarihinde saat 11 50’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 'Üç Renk' büyüledi haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı