Ege Haberleri

  Üc rekor birden

  Hürriyet Haber
  09.08.2014 - 01:27 | Son Güncelleme:

  Ege, hazır giyimde liderliğini ilan etti, 12 sektörün zirvesine oturdu.

  EGE Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, aylık bazda tarihinin en yüksek ihracat rakamına ulaşırken, Ege İhracatçı Birlikleri bünyesinde bulunan 12 birlik sıralamasında da ilk kez zirvede yer aldı. EHKİB, son bir yıllık süreçte yaptığı 1 milyar 374 milyon 783 bin dolarlık ihracatla da ayrı bir rekora imza attı.

  Yılın ilk yedi ayında yüzde 15’lik ihracat artış hızı yakaladıklarını belirten Birlik Başkanı Emre Kızılgüneşler, yıl sonu için ortaya koydukları 1.5 milyar dolar ihracat hedefine emin adımlarla ilerlediklerini kaydetti. Kızılgüneşler, “Döviz kurlarının olumlu etkisi yanında konfeksiyon firmalarımızın doğru ve güvenilir ticaret anlayışının olumlu etkisi var. Avrupalı firmalar artık bizleri üretici yada fasoncu olarak değil, stratejik ortak gibi görmeye başladılar. Bu değişimde ihracatta başarıyı getiriyor” şeklinde konuştu.

  Meyveleri topluyoruz

  Tasarım mantalitesinin hazırgiyim üreticisi firmalarda son yıllarda ciddi bir gelişim gösterdiğini ve standart bir servis olarak verilmeye başlandığını anlatan Kızılgüneşler, “Hazırgiyim ve Konfeksiyon sektörü olarak uzun yıllardır tasarımcı yetiştirme konusunda ısrarcı olmamızın sonuçlarını görmeye ve meyvelerini toplamaya başladık. Türkiye Hazırgiyim Sektörü, müşterilerine her mevsim koleksiyon sunan ve koleksiyon ihraç eden konuma

  geldi. Bu da ihracat rakamlarımıza olumlu yansıyor. Tasarımın itici gücüyle bu yıl sonunda 1.5 milyar dolar, 2023 yılında ise 5 milyar dolar ihracat rakamına ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı