Ege Haberleri

  Üç kız kardeş artık taksici

  Evren KASIRGA / MANİSA, (DHA)
  31.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Manisa’da 44 yıllık taksici Hasan Hayta (57) KOAH hastalığına yakalanıp eve kapanınca, üç kızı güzellik uzmanı İlknur Göktaş (33), özel bir şirkette personel şefi Gözde Bilir (28) ve makine teknikeri Türkan Hayta (25) baba mesleğini seçti.

  Kardeşler önce babalarının yüzde 50 ortağı olduğu taksi durağından ayrıldı. Ardından isimlerinin baş harflerinden esinlenerek İGT Taksi ve Taşımacılık adıyla bir şirket kuran kardeşler, İzmir Caddesi’nde iki taksi ve 6 servis aracıyla Manisalılara 7/24 hizmet vermeye başladı.

  Amaç OSB’de durak

  Geçen ekim ayından bu yana, başta yakındaki Manisa Organize Sanayi Bölgesi (OSB) olmak üzere, civara taksi ve özel servis hizmeti sunan kardeşler, şimdiden kentin en gözde işletmecileri oldu. Babalarının da büyük destek alan kardeşler, gelecek günlerde araçları çoğaltarak Manisa OSB’de, klasik anlamda bir taksi durağı kurmayı amaçladıklarını söyledi. Kardeşler, “Babamızdan devraldığımız bayrağı en ileriye taşıyıp ekmeğimizi bu meslekten kazanmak istiyoruz” dedi.

  Direksiyonda idddialı

  Hayta ise evli ve birer çocuk sahibi ablalarından farklı olarak zaman zaman şoför koltuğuna oturup servise çıkarak Manisalıları hem şaşırttı, hem tebessüm ettirdi. Manisa’nın ilk kadın taksicisi Türkan Hayta, direksiyondaki iddiasını “Erkeklerden daha iyiyim” diye açıklarken, babasının mesleğini gururla sürdürdüğünü söyledi. Dikkatli araç kullanmasının yanı sıra güleryüzü ve kadın oluşu nedeniyle müşterilerin özellikle kendisini tercih ettiğini söyleyen Hayta, “Bazen beni şoför koltuğunda görenler çok şaşırıyor. Ama sonradan alışıyorlar” dedi.

  Turkuvaz devrim

  Manisa’nın ilk kadın taksi durağı işletmecisi ve şoförü kardeşlerin bazı uygulamaları kadın inceliğini gözler önüne serdi. İGT Taşımacılık’ta görev alan şoförler için turkuvaz renkli kravat ve tek tip özel giysi hazırlatıldı. Kendilerine de tek tip kgiysi diktiren kardeşler, şıklık ve temizlikteki iddialarını da ortaya koydu.CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel ve partili kadınlar, taksici kardeşleri etti. Özgür Özel, “Taksicilik zor bir meslek hele ki bir bayanın yapması daha da zordur. Ama bu üç kız kardeşin işlerini bıraıp baba mesleklerine atılması beni şaşırttı ve sevindirdi. Kız kardeşler hem patron hem çalışan, bize sadece destek vermek düşer” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı