"Erdinç Çelikkan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Erdinç Çelikkan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Erdinç Çelikkan

Üç katının dört fazlası

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan’ın üç çocuk önerisi senelerdir tartışılır. Kimisi 3 çocuğa bakmanın zor olduğunu, kimisi de 3 çocuğun az olduğunu düşünür. Ben de bu tartışmalar arasında kabinenin çocuk ortalamasını çıkardım.

3 çocuklu 8 bakan oldu

12 Haziran seçimlerinden sonra oluşan 26 üyeli kabinede çocuk ortalaması 3’ün üstüne çıkarken, “3 çocuk kategorisinde” yer alan bakan sayısı da 8’e yükseldi. 82 çocuklu kabinede “üç çocuk” potasına giren 8. bakan ise geçtiğimiz günlerde erkek çocuk heyecanı yaşayan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç oldu.
Bu haliyle Bakanlar Kurulu, hem çocuk ortalaması hem de çocuk sayısıyla Başbakan’ın “üç çocuk” tavsiyesine uymuş görünüyor.

Kabinenin en çocuklu bakanı sıralamasında rekor 6 çocukla İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’de bulunuyor. Şahin’i 5 çocukla Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile Sağlık Bakanı Recep Akdağ izliyor.

3 çocuklu bakanlar ligi

Başbakan Yardımcıları Beşir Atalay, Ali Babacan ve Bekir Bozdağ ile Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker de “üç çocuklu bakanlar liginde” yer alıyor.

Bakanlar Kurulu’nun tek kadın üyesi Aile Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in 2 çocuğu bulunurken, 2010 yılında evlenen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise henüz çocuk sahibi olmadı.

Hükümette Başbakan Erdoğan dahil 4 çocuğu bulunan bakan sayısı ise 7’ye ulaştı. “Çocuk da yaparım kariyer de” anlayışıyla hareket eden 26 üyeli 61. Hükümet, üç katının dört fazlasına ulaşan çocuk sayısıyla cumhuriyet rekorunu da kimseye bırakmadı.

Elektrikler bütçe performansına dayanamadı!

MALİYE Bakanı Mehmet Şimşek, uzun çalışmalar sonucunda hazırlanan 2012 bütçesini nihayet açıkladı. Ekonomi bürokratlarını oldukça yoran bütçenin açıklandığı toplantıda 2011 bütçe performansına dayanamayan elektrikler de ara ara üç kez kesildi.
Bu kesintiler sırasında Bakan Şimşek de kısa süreli şaşkınlık yaşadı. Şimşek, sakin şekilde gazetecilere bütçe büyüklüklerini anlatırken bir ara “aydınlatma bedelleri...” diyecekti ki ikinci kez elektrik kesildi. Tabi bu sırada salonda da gülüşmeler oldu.
Üçüncü kesintinin ardından yine ortalık bir anda kararınca toplantıya katılanlar arasında “Elektrikler bütçe performansına dayanamadı” esprileri yapıldı.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI