ANKARA HABERLERİ

Üç kademeli koruma bandı

Oğuz DEMİR
18 Mayıs 2017 - 15:06Son Güncelleme : 18 Mayıs 2017 - 15:08

Kentin güvenliği için yoğun önlemler aldıklarını belirten Ankara Valisi Ercan Topaca, “Ankara’da üç kademeli koruma bandı oluşturduk. Normal şartlarda kent girişleri dahil 60 noktada, gerekli durumlarda 100 ila 120 noktoda arama var” dedi.

Oğuz DEMİR

Ankara Valisi Ercan Topaca, Ankara’nın etrafında koruma bandı oluşturduklarını ve şehirde rutin olarak 60, gerektiğinde de 120 noktada arama yaptıklarını söyledi. Yoğunlaştırılmış Arama ve Yol Kontrol Sistemi adını verdikleri uygulama ile kentin güvenlik önlemlerini sıkı bir şekilde kontrol ettiklerini kaydeden Vali Topaca, “Bir Vali yardımcımız sürekli bu noktaları denetliyor, kendim de zaman zaman denetimlere katılıyorum” dedi. Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat ve Hürriyet Ankara Haber Koordinatörü Deniz Gürel’in ziyaret ettiği Vali Ercan Topaca kentle ilgili güvenlik tedbirleri hakkında şu bilgileri paylaştı:

Üç kademeli koruma bandı

RİSK ARTTIĞINDA 100 NOKTAYA ÇIKIYOR

“Ankara’daki polisimiz 12 saat çalışıyor, 12 saat dinleniyor. Şehrin etrafında koruma bandı oluşturuyoruz, şehrin ana girişlerinde noktalar oluşturduk. Önceki görev yerim olan Hatay’da yapmıştık, Ankara’ya gelir gelmez Yoğunlaştırılmış Arama ve Yol Kontrol Sistemi’ni kurduk. Üç kademeli yapıyoruz. Normal şartlarda 60 noktada her an arama var, risk biraz arttığı zaman 100 noktaya çıkıyor, risk biraz daha artarsa 120 noktada aynı anda aramaya geçiyoruz.

KENT GİRİŞ-ÇIKIŞLARINA SIKI DENETİM

İstanbul, Eskişehir, Konya, Samsun yolları, Kızılay’da belli noktalar, aynı şekilde dışardan Ankara’ya geldiği zaman Haymana, Gölbaşı, Beypazarı gibi ilçe girişleri dahil olmak üzere güvenlik noktalarımız var. Bir yeri by-pass ettiğimiz zaman diğer taraftan girme imkanı varsa orayı da tıkayacak şekilde arama-kontrol yapıyoruz. Bu noktaların da denetimini sürekli yapıyoruz. Ankara’da alışveriş merkezlerinde tedbirlerimizi artırdık, aranmadan kimse alınmıyor, mutlaka kapı dedektörlerinden geçiyor.

DÜNYADAKİ TÜM BAŞKENTLER TEHDİT ALTINDA

Bu tedbirleri alırken vatandaşımızı da bıktırmak istemiyoruz. Çalışma arkadaşlarımıza da bu yönde talimatlarımız oluyor. Terör ve terörist varsa bütün dünya başkentleri aynı riskin altındadır. Biz bu riskleri sıfıra indirmek için çalışıyoruz. Polisin temel fonksiyonu önlemek. Flaşör, silah, elbise, şapka önleyici fonksiyonun tamamlayıcı unsurlarıdır. Polisimiz hiçbir şey yapmasa bile tamamlayıcı unsurlarla belli noktalarda beklediği zaman vatandaşımız da kendini güvende hissediyor.“

HIDIRLIKTEPE’Yİ TEMİZLEDİK

Uyuşturucu başta olmak üzere suçla mücadele konusunda da yoğun bir çalışma içinde olduklarını belirten Vali Topaca, şöyle konuştu:
“Ankara’da giremediğimiz bir nokta yok. Hıdırlıktepe’yi tertemiz yaptık. Vilayet’in arkası, 100 metre ilerisi girilmezmiş, şu an bir sorun kalmadı. OHAL yetkilerini vatandaşların ekonomik, sosyal hayatlarını etkileyecek hiçbir şekilde kullanmadım. Sadece iki kere kullandım, birincisi kamulaştırma anlaşmazlığı nedeniyle tamamı açılamayan 1071 Malazgirt Bulvarı’nın Dikmen bağlantısındaki gecekondunun yıkılması içindi, 8 yıldır anlaşma sağlanamıyormuş. İkincisi de Ulus’ta gecekondu içinde kanuna aykırı olayların yaşandığı iki yer vardı. OHAL kapsamında Büyükşehir Belediyesi’yle yazıştık ve yıktık, temizledik.”

Etiketler: ANKARA , Güvenlik , ercan topaca

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Üç kademeli koruma bandı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 18 Mayıs 2017 tarihinde saat 15 06’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Üç kademeli koruma bandı haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Temmuz 2017, Perşembe
  • İmsak
   03:23
  • Guneş
   05:29
  • Öğle
   13:06
  • İkindi
   17:02
  • Akşam
   20:21
  • Yatsı
   22:10
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı