"Yaşar Sökmensüer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yaşar Sökmensüer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yaşar Sökmensüer

Üç haber bir ceza

BU yıl içinde Hürriyet’in manşetleriyle Ankara gündemine damgasını vuran, ödüller alan 3 haber vardı.

İlki, Ankara Büyükşehir Bel-Pa Genel Müdürü Yalçın Beyaz’ın savcılığa yaptığı suç duyurusu ile patlayan olaydı.

Beyaz’ın suç duyurusu özetle şöyleydi:

"İmam nikahlı eşim boğazıma bıçak dayayıp 1 milyon YTL paramı gasp etti. Ayrıca kendisi üzerine yaptığım 5 dairemin tapusunu geri istiyorum..."

Sonra aynı belediye bürokratının sekreterine de Eryaman’da iki villa aldığı, tapu kayıtlarına göre Beyaz’ın kendi ve şoförü üzerine çok sayıda gayrimenkulu olduğu haberleri yayınlandı.

Çıkan haberlerin ardından da Beyaz Bel-Pa’dan istifa etti.

* * *

İkinci haber
Bel-So Genel Müdürü Çetin Cin ve yardımcısı hakkında "dolandırıcılık suretiyle kurumu trilyonlarca lira zarara soktukları" iddiasıyla açılan davaydı.

Büyükşehir’in Bel-So şirketi Ankara’nın en kalabalık meydanlarında, caddelerinde vatandaşa sıkma portakal suyu satıyordu.

Davanın iddianamesinde şirketin belediyeyi 1.5 yılda toplam 2 milyon YTL zarara/borca soktuğu öne sürüldü.

Portakal suyundan...

* * *

Üçüncü haber
de Büyükşehir’in Belko şirketiyle ilgili olarak gündeme damgasını vurdu.

Büyükşehir’in açtığı soruşturmanın ardından, dönemin Belko Genel Müdürü, yardımcıları, yöneticileri, akrabaları hakkında "dolandırıcılık, emniyeti suistimal" suçlarından 7 yıla kadar hapis cezası istemi ile dava açıldı.

İddianame özetle, Belko’ya iş yapan bir şirkete milyonlarca YTL fazla ödeme yapıldığı, Belko’nun dairelerinin akrabalara peşkeş çekildiğini ve belediye mallarıyla, araçlarının şirkete bedelsiz kullandırıldığını içeriyordu.

* * *

Üç dava da sürüyor, kuşkusuz yargı kim suçlu, kim değil kararını verecek.

Bu üç habere de imzasını atan gazeteci arkadaşımız Nurettin Kurt’a ise, yukarıda aktardığım ilk haberinden tam 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası verildi.

Hem de ikinci duruşmada...

Savcılığın "gizliliği ihlal" gerekçesiyle Kurt’u hapis cezasına mahkum ettiği haberin kahramanı Yalçın Beyaz ile ilgili açtığı soruşturma ise sürüyor.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI