"Rauf Tamer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Rauf Tamer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Rauf Tamer

‘Üç dönem’ kuralı

Bunu ilk Sedat Aloğlu gündeme getirip, AK?Partililere demişti ki:

-Kendinize niye siyaset yasağı koyuyorsunuz? “Üç Dönem Kuralı’nı bir daha gözden geçirin.

 ***

Kimse yüksek sesle söylemese de bu fikir epey taraftar buldu. Ve... “Kolay adam yetişmeyen” bu ülkede, gözler başarılı kadrolara çevrildi. Çünkü nadas’a alınacaklar.

 ***

Başbakan çok istiyorsa bu kuralı sadece kendisine uygulayabilir. Pazar günü kongrede mesela çıkar der ki:

-Genel Başkan olarak bu benim son dönemim. Ama öbür kadroları serbest bırakacağım. Yani “kendim için birşey istiyorsam namerdim”in başka bir versiyonu... Tüzükte tek cümlelik bir kalem darbesi yeter.

 ***

 Benimkisi dışardan gazel okumaktır ama dere geçerken at değiştirilmez kuralı, Aykut’un Alex’i oyundan çıkarmasına benzer...?Hatta daha ileri... Zira onlarca Alex feda edilince, takımın hafızası kaybolur. Hafıza kaybı çok tehlikelidir. Şirketlerde bile böyledir.

 ***

Zaten bakar mısınız, en geç 27 Temmuz’da 3 Bakan mecburen istifa edecek. Saçma ama. Yasa emri bu...?Yerel seçimlere 3 ay kala Ulaştırma, İçişleri ve Adalet Bakanları kabineden ayrılacak...Şimdi Kongreden sonra revizyon da yapılırsa sahadaki kadro, kuşa dönecek. Kaba tabir şu:

-Eskiler gidecek. Anladık ama ‘eski’ başka, ‘eskimemiş’ başka... Eskimemişlere yazık değil mi? Kaldı ki her ‘yeni’ bakalım yenilikçi mi?’ Neyse. Kendileri bilir ama SedatAloğlu’nun o gün ektiği fidan yeşermiştir. Sadece bunu söylemek istedim. Belki faydası olur.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI