Ege Haberleri

  Üç dinin kutsal günü fotoğraf sergisi oldu

  Mehmet KURT, İZMİR (DHA)
  21.04.2016 - 10:46 | Son Güncelleme:

  Farklı dinlerden 5 fotoğraf sanatçısının eserlerinden oluşan ve İzmir Rum Kültür ve Düşünce Derneği tarafından düzenlenen, ibadethaneleri, inançları konu alan "Cuma, Cumartesi, Pazar" adlı fotoğraf sergisi İzmir Ticaret Odası Sergi Salonu’nda fotoğrafseverlerin beğenisine sunuldu.

  Üç dinin kutsal günü fotoğraf sergisi oldu

  Alberto Modiano, Berge Arabian, Emine Ülkerim, Mıgırdiç Arzivyan ve Niko Manginas’ın inancı, ötekini, sevgi ve saygıyı, anlayışı, anlama ve anlatmayı hedefledikleri sergi, sergi açılışına katılan İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Yunanistan’ın yeni atanan Başkonsolosu Argiro Papulyas, Rum Otodoks Cemaati Başkanı Teodora Hacudi, Baş Papaz Pater Kyrilos SSykis’in de aralarında bulunduğu fotoğrafseverlerden tam not aldı.

  Üç dinin kutsal günü fotoğraf sergisi oldu


  İYİ GÜNDE DE KÖTÜ GÜNDE DE BİRLİKTEYDİLER

  Serginin açılış konuşmasını yapan Baş Papaz Pater Kyrilos Sykis, İzmirin kurulduğu andan itibaren çok kültürlü bir kent olduğunu ve yüzyıllar boyunca tarihinde aynı anda farklı kültürlerden ve inançlardan insanlar bir arada yaşadığını söyledi. Sykis, "Bu kenti özel kılan sadece birbirine tahammül etme ve saygı duyma özelliği değil. İyi günde de kötü günde de birlikteydiler ve tüm bayramları da hep birlikte kutluyorlardı. Sadece sosyal alanlarda değil cenaze, düğün, vaftiz de de birlikteydi bu insanlar. Tüm bunlar bu kentte özel bir çok kültürlü kültür oluşmasına neden oldu. Farklılıkların birliktelikleri o kadar önemli ki, bunun bir örneğini tüm dünyaya örnek teşkil eden bu sergide görüyoruz. Biz insanlar nerede, kim olursak olalım, diğerlerinin kimliklerine saygı duyarak bir arada yaşayabilmeliyiz. 5 fotoğraf sanatçısı cuma Müslümanlar, cumartesi Museviler, pazar ise Hristiyanlar için önemli olan kutsal günleri ölümsüzleştirmek için bir araya geldi" dedi.

  Ayağının tozuyla geldiği İzmir’de çok güzel bir ortamda bulunmanın mutluluğunu yaşadığını dile getiren Başkonsolos Argiro Papulyas, sergiye emek verenleri ve sergi için salonu açan Ekrem Demirtaş’ın aralarında yer aldığı kişileri kutladı. Papulyas, "İnsanlık tarihine iz bırakan ve bulunduğumuz bölgeyi de etkileyen üç tek tanrılı dine ait kişiler insanlık medeniyetini, sanatı, kültürü yarattı. Örneğin Yorgo Seferis ve Halid Ziya Uşaklıgil. Burada mesaj çok açık: bu yörede önemli olan tek şey bir arada bulunmak, barış içinde birlikte yaşamak. Bir arada olursak ilerleriz. Ben, birlikte çok şey yapabileceğimize inanıyorum ve yapacağız. İzmir’de bulunma sebebim de güzel şeyler yapmak" diye konuştu.

  Baş Papaz Pater Kyrilos Sykis’in İzmir ve sergi için çok güzel söylediğini belirten İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, Yunanlı dostlarla bir araya gelindiğinde çok güzel ve olumlu şeyler konuşulduğunu ifade etti.  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı