İZMİR HABERLERİ

Üç dinin kutsal günü fotoğraf sergisi oldu

DHA
21.04.2016 - 10:43Son Güncelleme :
DHA

Farklı dinlerden 5 fotoğraf sanatçısının eserlerinden oluşan ve İzmir Rum Kültür ve Düşünce Derneği tarafından düzenlenen, ibadethaneleri, inançları konu alan “Cuma, Cumartesi, Pazar" adlı fotoğraf sergisi İzmir Ticaret Odası Sergi Salonu'nda fotoğrafseverlerin beğenisine sunuldu.
Alberto Modiano, Berge Arabian, Emine Ülkerim, Mıgırdiç Arzivyan ve Niko Manginas'ın inancı, ötekini, sevgi ve saygıyı, anlayışı, anlama ve anlatmayı hedefledikleri sergi, sergi açılışına katılan İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Yunanistan'ın yeni atanan Başkonsolosu Argiro Papulyas, Rum Otodoks Cemaati Başkanı Teodora Hacudi, Baş Papaz Pater Kyrilos SSykis'in de aralarında bulunduğu fotoğrafseverlerden tam not aldı.
İYİ GÜNDE DE KÖTÜ GÜNDE DE BİRLİKTEYDİLER
Serginin açılış konuşmasını yapan Baş Papaz Pater Kyrilos Sykis, İzmirin kurulduğu andan itibaren çok kültürlü bir kent olduğunu ve yüzyıllar boyunca tarihinde aynı anda farklı kültürlerden ve inançlardan insanlar bir arada yaşadığını söyledi. Sykis, “Bu kenti özel kılan sadece birbirine tahammül etme ve saygı duyma özelliği değil. İyi günde de kötü günde de birlikteydiler ve tüm bayramları da hep birlikte kutluyorlardı. Sadece sosyal alanlarda değil cenaze, düğün, vaftiz de de birlikteydi bu insanlar. Tüm bunlar bu kentte özel bir çok kültürlü kültür oluşmasına neden oldu. Farklılıkların birliktelikleri o kadar önemli ki, bunun bir örneğini tüm dünyaya örnek teşkil eden bu sergide görüyoruz. Biz insanlar nerede, kim olursak olalım, diğerlerinin kimliklerine saygı duyarak bir arada yaşayabilmeliyiz. 5 fotoğraf sanatçısı cuma Müslümanlar, cumartesi Museviler, pazar ise Hristiyanlar için önemli olan kutsal günleri ölümsüzleştirmek için bir araya geldi" dedi.
Ayağının tozuyla geldiği İzmir'de çok güzel bir ortamda bulunmanın mutluluğunu yaşadığını dile getiren Başkonsolos Argiro Papulyas, sergiye emek verenleri ve sergi için salonu açan Ekrem Demirtaş'ın aralarında yer aldığı kişileri kutladı. Papulyas, “İnsanlık tarihine iz bırakan ve bulunduğumuz bölgeyi de etkileyen üç tek tanrılı dine ait kişiler insanlık medeniyetini, sanatı, kültürü yarattı. Örneğin Yorgo Seferis ve Halid Ziya Uşaklıgil. Burada mesaj çok açık: bu yörede önemli olan tek şey bir arada bulunmak, barış içinde birlikte yaşamak. Bir arada olursak ilerleriz. Ben, birlikte çok şey yapabileceğimize inanıyorum ve yapacağız. İzmir'de bulunma sebebim de güzel şeyler yapmak" diye konuştu.
Baş Papaz Pater Kyrilos Sykis'in İzmir ve sergi için çok güzel söylediğini belirten İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, Yunanlı dostlarla bir araya gelindiğinde çok güzel ve olumlu şeyler konuşulduğunu ifade etti.
Mehmet KURT, İZMİR (DHA)
Fotoğraf

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Üç dinin kutsal günü fotoğraf sergisi oldu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Nisan 2016 tarihinde saat 10 43’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Üç dinin kutsal günü fotoğraf sergisi oldu haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
21 Kasım 2017, Salı
 • İmsak
  06:11
 • Guneş
  07:52
 • Öğle
  13:08
 • İkindi
  15:46
 • Akşam
  18:03
 • Yatsı
  19:33
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı