ŞANLIURFA HABERLERİ

Üç Dilde Kardeşlik Paneli

IHA
21.10.2015 - 17:54Son Güncelleme :

üç dilde kardeşlik

IHA

Şanlıurfa Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğrenci Temsilciliği tarafından “Üç Dilde Kardeşlik” paneli yapıldı.
Harran Üniversitesi Osmanbey Kampüsü Fen Edebiyat Fakültesi salonunda düzenlenen panelde Doç. Dr. Celil Abuzer Türkçe, Yrd. Doç. Dr. Cüneyt Gökçe Kürtçe ve Yrd. Doç. Dr. Huzeyfe El Hattap ise Arapça dilinde kardeşliği anlattı. Panelin açılış konuşmasını yapan Şanlıurfa Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın, “Bizim dinimize göre bütün müminler kardeştir. Peygamberimiz, ‘ırkçılık yapan bizden değildir. Üstünlük sadece takvadadır’ diyor. Irkçılık haramdır” diye konuştu.
Cihat ve Hilafet kelimelerini doğru bir şekilde anlatılması gerektiğini söyleyen Rektör Taşaltın, “Cihat ve hilafet adı altında bazıları yanı başımızda devlet kurmaya çalışıyor. Ülkemizde cihat ve hilafet kelimelerinin kullanılması hala yasaktır. Akademik olarak cihat, hilafet, şeriat ne demek sorularına net cevap vermemiz lazım. Doğruları doğru bir şekilde öğretebilmemiz lazım. Ülkemizde hala bu kelimeleri kullananlar ceza alabiliyorlar. Ülkemizden kaçıp IŞİD gibi örgütlere şeriat, cihat söylemleriyle katılan 18 yaşındaki gençlerimize bunların gerçek manalarını, İslamiyet’in özünü öğreterek, bu tip örgütlere katılımlarını engelleyebiliriz” dedi. Taşaltın sözlerinin sonunda toplum olarak dini yönlerinin eksik bırakılmaya çalışıldığını dile getirdi. Türkçe olarak kardeşliği anlatan Doç Dr. Celil Abuzer ise İslamiyet’in ihtiyaç halinde başkalarını da düşünebilmeyi emrettiğini ifade etti. Komşu cenazesinden haberi olmayan insanların bulunduğunu ifade eden Abuzer, "Aynı binada oturup karşı komşusunun cenazesinden bile haberi olmayanlar var. Biz neyi kaybetmişiz? Dinimiz aynı, Kuran’ımız aynı. Biz ruhumuzu kaybetmişiz. Kimliğimiz, kişiliğimizi kaybettik. Belki de kaybettirildik. İçimize kimler bu fitneyi soktu. Bizleri yaradan kardeş ilan etmiş. Kardeşlik hukukunu yerine getirmek durumundayız” dedi.
Kürtçe ve Arapça konuşan panelistler salonu dolduran öğrencilerden büyük alkış aldı. Yaklaşık olarak bir saat süren panelin sonunda Doç. Dr. Hüseyin Akpınar ve ekibi üç dilde müzik dinletisi sundu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Şanlıurfa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Şanlıurfa ilinden Üç Dilde Kardeşlik Paneli hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Ekim 2015 tarihinde saat 17 54’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Üç Dilde Kardeşlik Paneli haberi güncellenecektir.

  ŞANLIURFA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:21
  • Guneş
   07:00
  • Öğle
   12:21
  • İkindi
   15:03
  • Akşam
   17:21
  • Yatsı
   18:49
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı