ANKARA HABERLERİ

Üç boyutlu görüntüyle radyasyonsuz kalp pili

Selma BIYIKLI ADABAŞ/AA
29.06.2013 - 00:00Son Güncelleme : 28.06.2013 - 15:43

Türkiye’de ilk kez Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinde bir hastaya kalp pili radyasyon yayan cihaz yerine üç boyutlu görüntüleme sistemi kullanılarak takıldı. Yöntemin gebelerle ve çocuklarda güvenli olduğu bildirildi.

Selma BIYIKLI ADABAŞ/AA

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, radyasyon yayan cihaz yerine üç boyutlu görüntüleme sistemi kullanılarak yapılan kalp pili operasyonu Türkiye’de ilk kez gerçekleşti. Yöntemin özellikle radyasyona maruziyetinde sakınca olan gebelerle çocuklar için güvenli olduğu bildirildi. Operasyonu gerçekleştiren ekibin başkanlığını üstlenen Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Kudret Aytemir, ameliyatın ani ölüm riski bulunan bir hastaya Türkiye’de ilk kez X ışınları (radyasyon) kullanılmadan yapıldığını belirtti.

OPERASYONDA SIFIR RADYASYON

Yaygın uygulamada, kalbindeki elektriksel aktivite bozulan hastalara kalp pili takılırken radyasyon yayan floroskopi cihazının görüntüleme amaçlı kullanıldığını anlatan Aytemir, işlemle ilgili şu bilgileri aktardı: “Türkiye’de ilk kez ‘elektroanatomik’ adı verilen yöntemle kalbin yapısal biçimi, yani üç boyutlu haritası radyasyon kullanılmadan oluşturuldu. Şok verebilen kalp pili elektrodları, bu görüntü yardımıyla sağ atriyum (sağ kulakcık) ve sağ ventriküle (sağ karıncık) yerleştirildi.”

GEBELER VE ÇOCUKLARDA GÜVENLİ

Operasyonun son derece başarılı geçtiğini belirten Aytemir, radyasyon yardımıyla alınan görüntünün, sadece işlem sonunda elektrodların kontrol edilmesi amacıyla bir saniyeden daha kısa bir süreyle kullanıldığını söyledi. Bu yöntemin özellikle radyasyona maruziyetinde sakınca olan gebelerle çocuklarda güvenli olduğunu vurgulayan Aytemir, işlem sayesinde hastaların hemen hemen hiç radyasyona kalmadan kalıcı kalp pili takılabildiğini bildirdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Üç boyutlu görüntüyle radyasyonsuz kalp pili haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Eylül 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:50
  • Guneş
   06:29
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   16:17
  • Akşam
   18:53
  • Yatsı
   20:20
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı