Dünya Haberleri

  Üç bin Türk vatandaşı Libya'dan yola çıktı

  hurriyet.com.tr / DIŞ HABERLER - DHA
  23.02.2011 - 09:22 | Son Güncelleme:

  Yaklaşık 3 bin Türk vatandaşını Libya'dan Türkiye'ye getiren iki İDO feribotu bu sabaha karşı Bingazi'den ayrıldı.

  LİBYA'DAKİ TÜRKLER YURDA DÖNÜYOR / WEB TV

  Dışişleri Bakanlığı, Libya'daki Türk vatandaşlarını tahliye amacıyla İDO tarafından tahsis edilen Orhan Gazi-1 ve Osman Gazi-1 feribotları Bingazi limanından yola çıktı.

  Bakanlık, Orhan Gazi-1 feribotunun TSİ 03.00'te, Osman Gazi-1'in ise 05.00'de hareket ettiği bildirildi. İDO'dan TSİ 09.40'ta yapılan açıklamada, feribotların 10 saat içinde Marmaris limanına ulaşmasının beklendiği belirtildi.

  Bin 500'er yolcu taşıyan feribotlara bir Türk firkateyni de eşlik ediyor.    

  MARMARİS’TE, LİBYA’DAN GELECEKLERE HAZIRLIK

  Libya’da yaşanan karışıklık nedeniyle Türk vatandaşlarının tahliyesi için Bingazi kentine giden ’Orhan Gazi-1’ ve ’Osman Gazi-1’ feribotlarının dönüş limanı olarak belirlenen Marmaris’te çalışmalar başladı.

  Marmaris’e sabaha karşı ulaşan Türk Kızılayı’na ait iki TIR’da bulunan malzemeler limana boşaltıldı. 14 çadır, sağlık, gezici hastane ve yemek çadırlarının kurulmasına hemen başlandı. Türk Kızılayı Marmaris Şube Müdürü Nafiz Kamadan, hazırlıkların saat 16.00 itibarıyla tamamlanmış olacağını söyledi. Kamadan, "İlçedeki sivil toplum kuruluşları bize gerekli desteği gösteriyor. Hiçbir problem yok. Arkadaşlar canla başla çalışıyor. Gemilerin gece 22.00’den sonra buraya ulaşmasını bekliyoruz. Gelecek olan kardeşlerimizi en güzel şekilde ağırlayacağız" dedi.

  İlçede ve liman çevresinde güvenlik önlemleri de artırıldı. Liman İşletme Müdürlü yetkilileri de yanaşacak gemilerden ücret alınmayacağını söyledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı