Üç aylık bütçede gelir hedefi aşıldı

Hürriyet Haber
29.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Bütçe, 3 aylık uygulama sonucunda hükümetin de, Maliye'nin de yüzünü güldürdü. Ocak-Mart döneminde, daha önce ilan edilen harcama hedefi büyük ölçüde tutturulurken, gelir hedefi ise aşıldı ve bütçe açığı aşağı çekildi.

Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü, mart ayına ilişkin bütçe uygulama sonuçlarını ilan etti. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Mart ayı sonu itibarıyla bütçe harcamaları 3 katrilyon 2 trilyon lira olarak gerçekleşti. Bunun 815 trilyon lirası personel harcamalarına, 77 trilyon lirası diğer cari harcamalara, 53 trilyon lirası da yatırım harcamalarına gitti.

Ocak-Mart döneminde bütçe harcamaları içindeki en büyük kalemi yine transferler oluşturdu. Bütçede 2 katrilyon 57 trilyon liralık bir gider oluşturan transferlerin 1 katrilyon 380 trilyon lirası iç borç, 95 trilyon lirası da dış borç faiz ödemeleri için kullanıldı. Yılın 3 ayında Emekli Sandığı'na 137 trilyon lira, SSK'ya 108 trilyon lira, Bağ-Kur'a 90 trilyon lira, KİT'lere 36 trilyon lira kaynak aktarılırken, 144 trilyon lira da diğer transferler için çıktı.


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı