Gündem Haberleri

GÜNDEM

  TZOB: Gıda güvenliği sistemleri devreye sokulmalı

  (AA)
  15 Ekim 2005 - 10:37Son Güncelleme : 15 Ekim 2005 - 10:37

  Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, Türkiye'de gıda güvenliği ve kalitesini sağlamaya yönelik sistemlerin devreye sokulması gerektiğini vurgularken, bu kapsamda üretim yapılmasının teşvik edilmesi gerektiğini bildirdi.

  Bayraktar, 16 Ekim Dünya Gıda Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, dünya nüfusunun giderek arttığına ve bu artışla yeterli ve güvenli gıdaya ulaşmada yaşanan sorunların sık sık gündeme geldiğine işaret etti.
  Gıda güvencesinin, yeterli ve güvenli gıda üretimi, insanların aktif ve sağlıklı yaşayabilmesi için yeterli, güvenli gıda tüketimi ve üretilen ürünlere herkesin fiziksel ve ekonomik bakımından erişebilmesi olduğunu belirten Bayraktar, bunun da gıdanın, dolayısıyla, gıdanın üretildiği sektör olan tarımın ne denli önemli ve vazgeçilmez olduğunu gösterdiğini ifade etti.

  Gerek gıda güvencesi gerekse gıda güvenliğini sağlanması bakımından Türkiye'nin sahip olduğu potansiyeli en iyi şekilde değerlendirmesi gerektiğini vurgulayan Bayraktar, bu amaçla tarıma daha fazla önem verilmesi gerektiğini kaydetti.

  Dünyadaki ve müzakere aşamasında bulunulan AB'deki gelişmelere bağlı olarak Türkiye'de gıda güvenliği konusunda yasal düzenlemelerle birlikte çeşitli uygulamalar da başlatıldığını hatırlatan Bayraktar, şöyle devam etti:“Gıda güvenliğini sağlamaya yönelik olarak Gıda Güvenliği Yönetim Sistemleri olarak adlandırılan bir dizi araç uygulamaya girmiştir. İyi tarım uygulamaları, iyi hijyenik uygulamaları, iyi laboratuar uygulamaları ile Kritik Kontrol Noktaları ve Tehlike Analizi (HACCP) gibi uygulamalar gıda güvenliğini sağlamaya yönelik araçlar olarak uluslararası boyutta kabul görmüş uygulamalar hızla yaygınlaşmaya başlamıştır.

  Ülkemizin sahip olduğu potansiyelin en iyi şekilde değerlendirilmesi ve ülkemiz için dış pazarlarda rekabet üstünlüğü sağlayarak, dünya pazarından aldığı payı yükseltmesi, dolayısıyla ihracat imkanlarının artırılabilmesi bakımından izlenebilirlik, gıda güvenliği ve kalitesini sağlamaya yönelik sistemler devreye sokulmalı ve bu kapsamda üretim yapılması teşvik edilmelidir.”
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı