BURSA HABERLERİ

TZOB Genel Başkanı Bayraktar:

AA / Şaban KILIÇCI
16.01.2015 - 13:53Son Güncelleme :

- "200'e yakın Avrupa Birliği kırsal kalkınma projesini hayata geçirdik, kaynaklarını bulduk ve çiftçimize bu kaynakları hizmet olarak kullandık. Her şeyi kamudan, her şeyi devletten bekleme anlayışından sıyrılmamız lazım"

YEREL HABERLER BURSA

AA / Şaban KILIÇCI

BURSA (AA) - Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, "200'e yakın Avrupa Birliği kırsal kalkınma projesini hayata geçirdik, kaynaklarını bulduk ve çiftçimize bu kaynakları hizmet olarak kullandık. Her şeyi kamudan, her şeyi devletten bekleme anlayışından sıyrılmamız lazım" dedi.

Bayraktar, İnegöl Ziraat Odası tarafından kurulan "Toprak, Su ve Yaprak Analiz Laboratuvarı"nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, her şeyin devletten beklenmemesi gerektiğini söyledi.

Bu tesis için 300 bin lira harcandığını belirten Bayraktar, ülke genelinde 85 laboratuvar kurup hizmete açtıklarını bildirdi.

Birlik bünyesindeki odaların yüzde 80'inin kendi mülkiyetindeki hizmet binalarında faaliyet gösterdiğini aktaran Bayraktar, şöyle devam etti:

"Bu fevkalade önemli. Odalarımızın yüzde 45'inde tarım alet ve makineleri var. Çiftçinin hizmetinde bu çok önemli. Türkiye genelinde 85 laboratuvar açılışı gerçekleştirdik. Bu fevkalade önemli ama daha önemlisi 200'e yakın Avrupa Birliği kırsal kalkınma projesini hayata geçirdik, kaynaklarını bulduk ve çiftçimize bu kaynakları hizmet olarak kullandık. Her şeyi kamudan, her şeyi devletten bekleme anlayışından sıyrılmamız lazım."

Bayraktar, çiftçilerin "alın teri"ni kendilerine teslim ettiğini ve odalarının çok güçlü olduğunu dile getirerek, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının bazı hizmetlerini üstlendiklerini anlattı.

Bakanlığın başka hizmetlerini de almak için çalışmalarının sürdüğü bilgisini veren Bayraktar, "Bize gelen para, rant parası, faiz parası vesaire değil, alın teri. Son kuruşuna kadar çiftçimize bunu hizmet olarak geri çevirmemiz lazım. Bunu yapamazsak, her zaman söylüyorum, bu para bizi ateş gibi yakar Allah korusun" ifadesini kullandı.

Şemsi Bayraktar, yetersiz ve yanlış gübre kullanımının 10 milyar lira civarında israfa, verim kaybına yol açtığını belirtti.

Bunun çok önemli bir miktar olduğunu vurgulayan Bayraktar, "Yeterli gübre de kullanmak lazım ama toprağın ihtiyacı olan gübreyi de kullanmamız lazım. Toprağın hangi besin maddelerine ihtiyacı olduğunu bu laboratuvarlar marifetiyle tespit ediyoruz. Hem mikro analiz hem de makro analiz yapıyoruz. Devlet de bu tahlili yaptıranlara, toprak analizlerini teşvik etmek maksadıyla birtakım destekler veriyor" diye konuştu.

Bayraktar, laboratuvarın açılışını gerçekleştirdikten sonra çiftçilerle bir araya gelerek ihtiyaçları hakkında bilgi aldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bursa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bursa ilinden TZOB Genel Başkanı Bayraktar: hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Ocak 2015 tarihinde saat 13 53’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça TZOB Genel Başkanı Bayraktar: haberi güncellenecektir.

  BURSA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ekim 2017, Çarşamba
  • İmsak
   05:31
  • Guneş
   07:10
  • Öğle
   13:00
  • İkindi
   16:03
  • Akşam
   18:29
  • Yatsı
   19:56
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı