TEKİRDAĞ HABERLERİ

TZOB Genel Başkanı Bayraktar:

AA / Emrah Gökmen
05.01.2015 - 14:29Son Güncelleme :

- "Ayçiçeği üretimini arttırmamız lazım. Verilen desteklerle arttırmamız lazım. Üreticilerimizin girdi maliyetlerini muhakkak suretle aşağıya çekmemiz lazım. Bununla ilgili mücadelemiz devam ediyor" - "Kayıt dışılığın en fazla olduğu sektörün tarım sektörü olduğunu görüyoruz"

AA / Emrah Gökmen

TEKİRDAĞ (AA) - Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, ayçiçeği üretiminin desteklenerek arttırılması gerektiğini söyledi.

Bayraktar, kentteki bir otelde düzenlenen "Sosyal Güvenlik" bilgilendirme seminerinde, Trakya Bölgesi'nin, Türkiye'nin önemli tarım potansiyeline sahip bölgesi olduğunu belirtti.

Trakya'nın ayçiçeği üretiminde Türkiye birincisi, buğday üretiminde Türkiye ikincisi konumunda bulunduğunu ifade eden Bayraktar, şöyle konuştu:

"Hem yağ hem yağlı tohum hem de küspe ithal ediyoruz. Dolayısıyla ayçiçeği üretimi bu manada çok önemli. Ayçiçeği üretimini arttırmamız lazım. Verilen desteklerle arttırmamız lazım. Üreticilerimizin girdi maliyetlerini muhakkak suretle aşağıya çekmemiz lazım. Bununla ilgili mücadelemiz devam ediyor. Özellikle mazotta, elektrikte ve gübrede çok ağır bir vergi yüküyle karşı karşıyayız. Bu yükün bizden bir miktar daha alınması gerekiyor. Bunların farkındayız."

- "Kayıt dışılığın en fazla olduğu sektör tarım"

Bayraktar, Sosyal Güvenlik Kurumu verilerine göre, kayıt dışılığın en fazla tarım sektöründe olduğunun görüldüğünü vurguladı.

Bir taraftan tarım sektörünü desteklemek, bir taraftan da tarımda kırsal kalkınmayı sağlamanın önemine değinen Bayraktar, şöyle devam etti:

"Türkiye'de tarım nüfusu bugün yüzde 24, yüzde 25'ler mertebesindedir. Tarımda çalışan nüfusumuz bu. Tarım dışı istihdam yaratamadığımız için kırsal kalkınmayı tamamlayamadığımız için. İşte kırsal kalkınma yatırımlarına bu manada fevkalade önem veriyoruz. Tarımdan kopan da direk büyük şehirlere gidiyor, varoşlara gece kondu olarak gidiyor. O da ayrı bir problem ülke için. Bunun önüne geçmemiz lazım. Sosyal güvenlikle kayıt dışılığı azaltmanın bir yolunun da bu olduğunu düşünüyorum."

Bayraktar, kayıt dışılığın azaltılması için üreticilerin bilgilendirilmesi gerektiğini kaydetti.

Toplantıya Tekirdağ Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat ile davetliler ve çiftçiler katıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Tekirdağ haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Tekirdağ haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde TZOB Genel Başkanı Bayraktar: haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  TEKİRDAĞ NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ekim 2017, Pazar
  • İmsak
   05:41
  • Guneş
   07:21
  • Öğle
   13:06
  • İkindi
   16:04
  • Akşam
   18:28
  • Yatsı
   19:57
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı