İSTANBUL HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

TZOB: Enflasyonun sorumlusu olarak çiftçinin görülmesinden vazgeçilsin

DHA
14.08.2017 - 12:25Son Güncelleme :

YEREL HABERLER İSTANBUL

DHA

Ankara, 14 Ağustos (DHA) – Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarımda üretici fiyatlarının, Haziran’daki yüzde 1.46 düşüşün ardından Temmuz’da da yüzde 2.28 gerilediğine dikkat çekerek, “Oniki aylık ortalamalara bakıldığında tarımda üretici fiyatlarındaki artış yüzde 8.14 ile hem TÜFE’nin hem de gıda ve alkolsüz içeceklerin altında gerçekleşti. Enflasyonun sorumlusu olarak çiftçinin görülmesinden vazgeçilsin" dedi.
Bayraktar, yaptığı açıklamada, aylık bazda yüzde 9.51 yükselen tarımda üretici fiyatlarının Şubat’ta yüzde 1.36, Mart’ta yüzde 2.05 gerilediğini, Mayıs’ta yüzde 3.79 arttığına dikkat çekti. Tarımda üretici fiyatlarının Haziran ayında yüzde 1.46, Temmuz'da yüzde 2.28 düşerek, yıllık enflasyonu da tek hanelere yaklaştırdığını vurgulayan Bayraktar, Temmuz ayında tüketici fiyatlarında yüzde 0.15 artış, gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 0.71 düşüş olduğunu hatırlattı.  
Oniki aylık ortalamalara göre tarımda enflasyon yüzde 8.14
Milli gelir hesaplarında enflasyon olarak deflatörün kullanıldığını, bunun da enflasyonda oniki aylık ortalamalara dayandığını belirten Bayraktar, şu konuların altını çizdi:
“Yıllık içindeki dalgalanmaları da içerdiği için oniki aylık ortalama enflasyon, fiyat artışlarını çok daha doğru yansıtıyor. Oniki aylık ortalama enflasyona bakıldığında tarım üretici fiyatlarındaki enflasyonun yüzde 8.14 ile tek hanede kaldığı ayrıca hem TÜFE’nin hem de gıda ve alkolsüz içeceklerdeki enflasyonun altında gerçekleştiği görülüyor. Temmuz ayı itibarıyla TÜFE’de yıllık enflasyon yüzde 9.79, oniki aylık ortalamalara göre yüzde 9.44, gıda ve alkollü içeceklerde yıllık enflasyon yüzde 10.07, oniki aylık ortalamalara göre yüzde 9.27 düzeyindeyken, tarımda üretici fiyatları yıllık yüzde 10.13 iken oniki aylık ortalamalara göre yüzde 8.14’de kalıyor. Bu durum tarımda fiyat dalgalanmalarının sık ve yüksek olmasından kaynaklanıyor.”
Enflasyonda ulaştırmanın payı daha fazla
Enflasyonun sorumlusunun tarım ve gıda olarak lanse edildiğini ama bunun gerçekleri tam olarak yansıtmadığına dikkati çeken Bayraktar, şu bilgileri verdi:
“Tüketici fiyatları artışında tarım, ağırlığına çok yakın bir pay aldı. Tüketici enflasyon sepetinde yüzde 21.77 ile en büyük ağırlık gıda ve alkolsüz içecekler olmasına karşın, gıda ve alkolsüz içeceklerin enflasyondaki payı 2.19 puanla, sepetteki ağırlığı da yüzde 16.31 olan enflasyonda 2.49 puan pay alan ulaştırmanın hayli altında kaldı. Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi sadece tarıma ve gıdaya odaklanmış durumda. Sanki gıda ve tarım dışında enflasyon yokmuş gibi hareket ediyor. Yüzde 9.79 olan Temmuz ayı tüketici fiyatlarındaki yıllık enflasyonun 2.19 puanı gıda ve alkolsüz içeceklerden. İyi de gıda ve alkolsüz içecekler dışında kalan yüzde 7.60’lık bir enflasyon var. Ona niye kimse bir şey demiyor? Enflasyonun sorumlusu olarak çiftçinin görülmesinden vazgeçilsin.” 
Bayraktar, tarım üretici fiyatlarındaki düşüşün sebebinin bitkisel ürünlerden kaynaklandığını, Temmuz ayında fiyat düşüşünün çok yıllık bitkisel ürünlerin yüzde 10.24, yumuşak çekirdekli meyveler ve sert çekirdekli meyvelerde yüzde 10.31 ile çift hanelere çıktığını vurguladı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde TZOB: Enflasyonun sorumlusu olarak çiftçinin görülmesinden vazgeçilsin haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:24
 • Guneş
  08:13
 • Öğle
  13:10
 • İkindi
  15:30
 • Akşam
  17:44
 • Yatsı
  19:21
Sayfa Başı