TZOB Başkanı: Fındığımızı ucuza satmayacağız

A.A.
09.08.2006 - 12:40 | Son Güncelleme:

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, TMO'nun 15 Eylülden itibaren piyasaya girmesinin fındık piyasasında istikrar sağlamayacağını, üreticilerin önlerini daha net görebilmeleri için fındık fiyatlarının sezon açılmadan ilan edilmesi gerektiğini belirtti.

Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, fındık ürününün yarısının 15 Eylüle kadar piyasaya çıkacağına işaret ederek, bu durumun “üreticiyi tüccarın insafına bırakmak” anlamına geldiğini kaydetti.

TZOB olarak, 15 Eylüle kadar piyasaya fındık arzını yavaşlatmak için gerekirse köy köy dolaşacaklarını, uçakla bildiri dağıtarak çiftçiyi uyandıracaklarını belirten Bayraktar, açıklamasında, ”Fındığımızı ucuza satmayacağız, 8 milyon insanımızın ekmeğini Avrupalıya yedirmeyeceğiz” görüşüne yer verdi.

Bayraktar, üreticinin mağdur olmaması için, TMO'nun alım fiyatının ve miktarının ne olacağı, üreticiye hangi şartlarda ödeme yapılacağı, alınan ürünün nasıl değerlendirileceği, kaynağın nereden bulunacağı konularına bir an önce açıklık getirilmesini istedi.

“HÜKÜMETİN KARARINDAN BERLUSCONİ MEMNUN OLMUŞTUR”

Alivre bağlantılar yapan tüccarın 15 Eylüle kadar verecekleri fiyatlar ile fındık piyasasından ihtiyaçları miktarda ürün alacağını ve düşük fiyattan ihraç edeceğini öne süren Bayraktar, açıklamasında, şöyle devam etti: “Hükümetin bu kararından, alivreciler, ithalatçı firmalar ve İtalya eski Başbakanı Berlusconi memnun olmuştur. TMO ile Fiskobirlik arasında bir anlaşma yapılmasına, Fiskobirlik ile görüşülmeden nasıl karar verildi. Fiskobirlik depolarını vermediği taktirde TMO bu fındığı nasıl alacak ve nerede depolayacaktır. Biz bu konuda hükümetin Fiskobirlik'e muhtaç olduğunu ifade ederek arabuluculuk teklif etmiştik. (Hükümet Fiskobirlik olmadan müdahale alımı yapamaz) demiştik. Haklı çıktık. Fiskobirlik (evet) demezse, hükümet fındık alımı yapamaz. Türk çiftçisi uyanmıştır. Sekiz milyon insanımızın ekmeğini Avrupalıya yedirmeyeceğiz. Fındıkta ve diğer ürünlerde tüccarın ve Avrupalının bizi sömürmesine engel olacağız. Milli ürününü koruyamayan hükümet olur mu?”
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı