İSTANBUL HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

TZOB: Balıkçılığımızın geleceğinin kararmaması için sürdürülebilir avcılık yapılmalıdır

DHA
30.08.2018 - 09:58Son Güncelleme :
TZOB: Balıkçılığımızın geleceğinin kararmaması için sürdürülebilir avcılık yapılmalıdır
DHA

İstanbul, 30 Ağustos (DHA) - Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, denizlerde av yasağının yarın gece (1 Eylül) itibarıyla sona ereceğine dikkat çekerek, "Balıkçılığımızın geleceğinin kararmaması için sürdürülebilir avcılık yapılmalıdır" diye uyardı.
Türkiye’nin büyük su ürünleri potansiyeli bulunduğunu vurgulayan Bayraktar, su ürünleri avcılığında 2017’de;
- ilk sırayı yüzde 49’luk payla Doğu Karadeniz Bölgesinin aldığını,
- bu bölgeyi yüzde 24.2 ile Batı Karadeniz,
- yüzde 14.8 ile Ege,
- yüzde 7.7 ile Marmara,
- yüzde 4.3 ile Akdeniz bölgelerinin izlediğini anımsattı.
Avcılıktaki sorunun kıyı avcılığına dayanması olduğuna dikkati çeken Bayraktar, "Kıyılar aşırı av baskısı altındadır. Yeterli altyapı oluşturulamadığı için açık deniz balıkçılığı yeterince yapılamamaktadır. Oysa balıkçılığımızın geleceği açık denizlerdedir. Kıyılarımızda av baskısı sona erdirilmeli, açık deniz balıkçılığı desteklenmelidir" diye uyardı.
Su ürünleri üretiminin 2017’de yüzde 7.2 büyümeyle 589 bin tondan 631 bin tona yükseldiğine işaret eden Bayraktar, 2015’deki 672 bin tonluk üretim rakamına ulaşılamadığına dikkati çekti.
Üretimin yüzde 42.8’ini deniz balıkları, yüzde 8.3’ünü diğer deniz ürünleri, yüzde 5.1’ini iç su ürünleri ve yüzde 43.8’ini ise yetiştiricilik ürünlerinin oluşturduğunu belirten Bayraktar, açıklamasını şöyle sürdürdü:
"2017 yılında 5,6 milyar liralık üretim değerine ulaşan su ürünleri sektörümüz, ülke potansiyeli göz önüne alındığında çok daha büyük seviyelere çıkabilir.
"Balıkçılığımızın geleceğinin kararmaması için sürdürülebilir avcılık yapılmalıdır.
"Sürdürülebilir su ürünleri üretimi, ülkemizde ana politika olmalı ve bu politika çerçevesinde gerekli stratejiler ile kısa, orta ve uzun vadeli eylem planları ve hedefler belirlenmelidir.
"Stokları koruyucu ve geliştirici yönde gerekli çalışmaların ve araştırmaların yapılması ve koruma kontrol çalışmalarının artırılmasına öncelik verilmelidir.
"Balıkçılıkta arz-talep dengesi oluşturulmalıdır.
"Ülkemizde, dünya ortalamasının altında kalan kişi başı su ürünleri tüketiminin artırılması için çalışmalar yapılmalıdır.
"Kaynakların rasyonel kullanılabilmesi için su ürünleri eğitim merkezleri kurulmalı, Ar-Ge çalışmaları desteklenmelidir.
"Su ürünleri sektöründe örgütlenme yapısı güçlendirilmelidir.
"Sektörde katma değeri artırmanın yolu, ürünlere yönelik dondurma, tuzlama, konserve ve paketleme ünitesi içeren işleme tesislerinin kurulmasından geçer. Bu tesislerin kurulması desteklenmelidir."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde TZOB: Balıkçılığımızın geleceğinin kararmaması için sürdürülebilir avcılık yapılmalıdır haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

30 Ağustos 2018, Perşembe
 • İmsak
  04:50
 • Guneş
  06:21
 • Öğle
  13:11
 • İkindi
  16:51
 • Akşam
  19:48
 • Yatsı
  21:13
Sayfa Başı