Gündem Haberleri

GÜNDEM

  TYS'de tartışmalar sürüyor

  Hürriyet Haber
  02 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 02 Mart 1999 - 00:01

  Türkiye Yazarlar Sendikası'nda sular durulmuyor. TYS Aydınlanma İmecesi'nin, 100'e yakın üyenin Genel Kurul'a çağrılmayarak üyelikten düşürüldüğü yolundaki iddialarıyla başlayan tartışmalar sürüyor. Bu iddiaları 'paranoya' olarak nitelendirilen Genel Başkan Ataol Behramoğlu (ortada), suçlamalara yanıt verdi.

  TÜRKİYE

  Yazarlar Sendikası'nın 11. Olağan Genel Kurulu'na bir hafta kala başlayan tartışmalar sürüyor. Bir grup sendika üyesinin kurduğu, TYS Aydınlanma İmecesi'nin basın kuruluşlarına gönderdiği Yeni Bir TYS İçin Çağrı başlıklı faksla, Yaşar Kemal, İlhan Selçuk, Çetin Altan gibi usta yazarların da aralarında bulunduğu 100'e yakın üyenin Genel Kurul'a çağrılmadığını iddia etmesi ortalığı karıştırmıştı.

  TYS Aydınlanma İmecesi

  Genel Başkan Ataol Behramoğlu'nun BESAM adlı başka bir meslek örgütü kurma girişimlerini de 'sendikanın cenaze törenine' benzeterek 25 yıllık geçmişi olan sendikaya sonuna kadar sahip çıkacağını belirtmişti.

  TYS Genel Başkanı Behramoğlu, dün sendikanın genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında bütün bu iddialara yanıt verdi. Toplantıya Behramoğlu'nun yanısıra Genel Sekreter Zeynep Aliye, Genel Sayman Hasan Öztoprak ve Yönetim Kurulu üyeleri Emin Karaca, Tuncer Cücenoğlu ve Lütfi Kaleli de katıldı.

  Aydınlanma İmecesi'nin görüşlerini 'bir çeşit paranoya' olarak nitelendiren Behramoğlu tüm üyeleri 6 ve 7 Mart tarihlerinda yapılacak olan Genel Kurul'a katılmaya çağırdı.Basın toplantısında, son günlerde büyük tartışma yaratan 100'e yakın sendika üyesinin genel kurula çağrılmayarak üyelikten düşürüldüğü yolundaki iddiaların doğru olmadığını söyleyen Behramoğlu,‘Bütün bu yazarlar TYS'nin onur duyduğu isimlerdir ve hepsi de Genel Kurul'a çağrılmıştır. Üyelikten düşürülme suçlaması doğru değil. Bunu iddia eden arkadaşlar demek ki sendikanın hiç bir çalışmasına katılmamışlar. Bu arkadaşların bir çoğu sendikanın yerini bile bilmiyor’’dedi.

  Henüz kurulma aşamasında olan BESAM'ın da TYS'nin faaliyetlerine herhangi bir engel teşkil etmeyeceğini söyleyen Behramoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: ‘‘Türkiye'de TYS dışında yazar örgütleri de var: PEN Yazarlar Derneği, Edebiyatçılar Derneği gibi. Kurulma aşamasında olan BESAM bir anlamda bütün bunların ötesinde bir üst örgüt olacak. Tıpkı MESAM gibi İLESAM gibi. BESAM, telif hakları başta olmak üzere yazarların özlük haklarını savurmak amacını taşıyor. TYS'yi etkilemesi asla sözkonusu değil. Bunu söylemek bir çeşit paranoyadan başka bir şey değil. BESAM, TYS,PEN Yazarlar Derneği ve Edebiyatçılar Derneği'nin ortaklaşa sürdürdüğü bir çalışma’’ diye konuştu.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı