Gündem Haberleri

  TYS'de rakipler birbirini suçluyor

  Hürriyet Haber
  01.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TYS'nin 11. Olağan Genel Kurulu öncesi çıkan tartışmalar iyice alevlendi. TYS Aydınlanma İmecesi, yönetimi, sendikayı ortadan kaldırmaya çalışmakla suçlarken, Genel Başkan Behramoğlu tüm bu olup bitenleri ‘‘deli saçması senaryolar’’ olarak nitelendiriyor.

  Türkiye Yazarlar Sendikası'nda 97 yazarın kendilerine haber verilmeden üyelikten düşürülmesiyle başlayan tartışma giderek büyüyor. TYS'nin, 6 ve 7 Mart'da yapılacak olan 11. Olağan Genel Kurulu'na çok az bir zaman kala yaşanan bu gelişmeler, 'çeyrek yüzyılllık bir geçmişi olan sendika ortadan kalkıyor mu?' sorusunu da gündeme getirdi.

  Aralarında Yaşar Kemal, İlhan Berk, Ece Ayhan, Melih Cevdet Anday, Salah Birsel, Recep Bilginer gibi usta yazarların da bulunduğu 97 kişinin genel kurula çağrılmamasının TYS'ye zarar vereceğini savunan TYS Aydınlanma İmecesi İletişim Kurulu, tüm üyeleri kongreye katılmaya çağırdı. Kurul Suna Aras, Zühtü Bayar, Enver Ercan, Esat Korkmaz, Ahmet Miskioğlu, Turgay Nar, Seyyit Nezir ve Öner Yağcı'dan oluşuyor.

  TYS Aydınlanma İmecesi İletişim Kurulu'ndan Seyyit Nezir ‘‘Bu konuda sunulan gerekçelerin hiç biri tutarlı değil’’ diye konuştu. ’’

  TYS Genel Başkanı Ataol Behramoğlu'nun, sendika dışında başka bir meslek örgütü oluşturulması görüşünde olduğunu söyleyen Nezir ‘‘Bu sendikada Aziz Nesin'in, Demirtaş Ceyhun'un, Şükran Kurdakul'un birikimleri var. Şu anda, sanki TYS'nin cenaze töreni konuşmalarını yapıyor gibiyiz. Oysa biz, TYS Aydınlanma İmecesi olarak buna asla izin vermeyeceğiz. ’’ diye konuştu.

  TYS Genel Başkanı Ataol Behramoğlu ise konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, sendikanın bugüne kadar yöneticilerin özverileri ile yaşamını sürdürdüğünü söyledi. Behramoğlu, son günlerde olup bitenleri de ‘‘deli saçması senaryolar’’ olarak nitelendirdi. Ataol Behramoğlu TYS'nin ortadan kaydırılmak istendiği yolundaki suçlamalara ilişkin olarak da ‘‘Yıllardır emek verdiğim örgütün ortadan kalkmasını neden isteyeyim ki? Kurulma aşamasında olan BESAM, TYS ile neden çelişsin? Deli saçması senaryoyu uyduranlar en azından benim başkan olduğum dönem içinde bir kez bile sendikanın semtine uğramadılar’’ dedi.

  Behramoğlu bugün saat 13.00'te konuyla ilgili bir basın toplantısı düzenleyecek.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı