Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Tyrgay Şeren: Sayın Başbakan

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Turgay ŞEREN

Spordan Sorumlu Devlet Bakanımız Fikret Ünlü göreve geldiğinden beri Türk sporuna büyük hizmetler vermektedir. Bu hizmetlerin en önde gelenlerinden bir tanesi de 3813 sayılı Profesyonel Futbol Yasası'nın günümüze uygun koşullarla değiştirilmesi ve işler hale getirilmesidir. Sayın Ünlü fevkalede bir yasa taslağı hazırlamıştır ve bu taslağı hazırlarken yüzden fazla toplantılar yapmıştır. Her kesimin fikrini almıştır. Her kuruluş ile uzun süren tartışmalar sonucu bu yasa taslağının son hali oluşturulmuş ve siz Başbakanımız'ın ve sayın bakanlarımımızın onayına sunmuştur. Ne yazık ki Futbol Federasyonumuz kendi yasa taslağına öneriler götürmekmektense işi uzatmak istemiştir. Tabii kabul görmemiştir.

<ı>TASLAK FEVKALADEDİR

Sayın Ünlü'nün hazırladığı bu taslak büyük bir emeğin ürünüdür. Aynı zamanda da Türk futbolunun profesyonel ve amatör futbolun geleceğini büyük ölçüde garanti altına almış ve özerklikleri had seviyeye çıkarılmıştır. Bu taslak hazırlanırken Futbol Federasyonu'nun özerk yapısı güçlendirilmiştir. Başkan ve genel kurullarının yetkileri arttırılmıştır. Amatör ve profesyonel futbol kulüplerinin altyapı çalışmaları ve faliyetleri desteklenmiştir. Genel kurul toplantıları önceden belirlenen delegelerin katılımıyla düzenli bir şekilde yapılacaktır. Kamu adına yapılması gereken gözetim ve denetimde etkinlik arttırılmış ve Futbol Federasyonu'nda çalıştırılan personelin özlük hakları güvence altına alınmıştır. 2. ve 3.Lig kulüplerine ayrıca Amatör Konfederasyonu'na Futbol Federasyonu'nun yıllık gelirinden yüzde 20 pay ayrılmıştır.

Sayın Fikret Ünlü'nün hazırladığı bu taslağın yasalaşması ile kamuoyumuzun ilgi odağı olan futbol ve Futbol Federasyonu'nun yurt içi ve yurt dışı platformlardaki etkinliği ve verimliliği artacaktır.

UEFA Asbaşkanımız ve FİFA'da görevli sayın Şenes Erzik çıkarılacak bu yasanının UEFA ve FİFA kurallarına tamamen uygun olduğunu ve bu yasanın çıkmasıyla mutlu olacağını geçen gün gazetelerde beyan etmiştir.

Sevgili Başbakanımız Bülent Ecevit, koalisyon hükümetiniz fevkalede bir uyum içinde çalışmaktadır. Ulusumuz sizlere büyük bir güvenle bakmaktadır. Lütfen sayın Fikret Ünlü'nün oluşturduğu bu yasa taslağını kısa sürede yasalaştırın ve Türk futbolunun ufkunu açın.


Bunları da Beğenebilirsiniz