Gündem Haberleri

GÜNDEM

  TV'lerde karanlık dönem kapanıyor

  Hürriyet Haber
  13 Nisan 1998 - 00:00Son Güncelleme : 13 Nisan 1998 - 00:01

  Devlet Bakanı Cavit Kavak, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Yasası'nda yapılacak değişiklikle, amacı karanlık radyo ve televizyonların laik, demokratik rejime ve ülke bütünlüğüne yönelik faaliyetlerinin ortadan kalkacağını belirtti. Kavak, dün yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

  ‘‘RTÜK Yasası'nda yapılacak değişiklikle; kaynağı karanlık, amacı karanlık radyo ve televizyonların demokratik, laik rejime, ülke bütünlüğüne aykırı faaliyetleri, rejimi tehdit eden boyuttaki sonuçları ortadan kalkacak, karanlık kaynaklar gün ışığına çıkacaktır. Mevcut sistemin yasaklı zihniyetinden yararlanarak, kaynaklarını ve isimlerini gizleyerek gecekondu yayıncılıkla kişisel ve siyasi çıkar sağlamaya çalışanlar ortaya çıkacaktır.’’

  Söz konusu değişiklikle, kanuna karşı hile yaparak, kayıt dışı ekonomiye sığınıp halkın üzerinde fikir tekeli kurmak isteyenlerin oyununun da bozulacağını vurgulayan Devlet Bakanı Cavit Kavak, ‘‘Televizyon sahipliği şeffaflaşacak ve yayıncılığın arkasındaki karanlık kaynaklar açığa çıkacaktır’’ dedi. Kavak ayrıca, nama yazılı hisse senedi ile medyada ‘paravan şirketler’ döneminin kapanacağına da dikkati çekti.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı