Gündem Haberleri

GÜNDEM

  TV'lerde gizli patronluğa son

  Hürriyet Haber
  09.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  KOALİSYON ortakları, büyük eleştiriler alan RTÜK Yayası'nda devrim niteliğinde iki değişiklik yapmak için uzlaştı. Yayın kuruluşlarındaki hisselerin ‘nama’ yazılı olmasını benimseyen ortaklar, böylece ‘gizli patronluk’ müessesesine son vermek için adım atarken, bir başka değişiklikle de menfaat sağlama amacıyla yayın yapanların izinlerinin iptal edilmesi görüşünde birleşti.

  RTÜK Yasası değişiklik taslağı üzerinde çalışan 6 milletvekili redaksiyon çalışmasını sürdürdükleri metni önce liderlere sunacaklar. Uzlaşma metni ardından da Bakanlar Kurulu'na gelecek.

  YÜZDE 20 KALKIYOR Mevcut yasa, bir kişinin yayın kuruluşlarında ‘en fazla yüzde 20 oranında hisse sahibi olmasını’ zorunlu kılıyordu. Hisse senetleri nama yazılı olmadığı için de kimin hangi ölçüde hisse sahibi olduğu bilinmiyordu. Bu da yayın kuruluşlarının, ‘gizli patronlar’ eliyle yönetilmesine neden oluyordu. Değişiklikle, hisse oranlarındaki yüzde 20 sınırı kaldırılacak. ‘Şeffaflığı sağlamak’ ve ‘kanuna karşı hile yoluna başvurulmasını’ önlemek için hisselerin nama yazılması da benimsendi. Komisyon, mevcut yasadaki, bir yayın kuruluşunda yüzde 10 hisseye sahip olanların, kamu ihalelerine girme yasağını da yumuşatma yönünde görüş bildirdi.

  MENFAAT YAYININA CEZA Komisyon, özel çıkar sağlamaya yönelik yayınları kesin bir şekilde önlemeyi de hedefliyor. Buna göre yayın kuruluşların, şu suçları işlemeleri durumunda izinleri iptal edilecek:

  Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin varlık ve bağımsızlığına, devletin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğüne, Atatürk ilke ve inkılaplarına karşı yayın yapma,

  Toplumu şiddet, terör, etnik ayrımcılığa sevk eden veya halkı sınıf, ırk, dil, din, mezhep ve bölge farklılığı gözeterek, kin ve düşmanlığa tahrik eden veya toplumda nefret duyguları oluşturan yayın yapma,

  Yayıncılığın, gerek yayın organının, gerekse hisse sahipleri ile üçüncü derece dahil olmak üzere kan ve sıhri hısımlar ile herhangi bir kişinin haksız çıkarları doğrultusunda kullanılması.

  KURULUN YAPISI Ortaklar, RTÜK yönetim kurulunun sayısını 9'dan 11'e çıkarmayı da planlıyorlar. Kurulda, TBMM'de grubu bulunan siyasi partilerin temsilcileri de yer alacak. RTÜK bünyesindeki başkan yardımcılığı kaldırılacak, genel sekreterlik kurulucak. RTÜK üst kurumu oluşturulacak. Burada başkanın yanısıra genel sekreter, hukuk müşaviri ve teftiş kurulu başkanı yer alacak. Kurum, idari konularda karar verecek.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı