Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

TV'de futbol terörü...

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Yavuz GÖKMEN

Ben genelde televizyon seyretmeyen bir adamım. Çünkü çağımızda televizyon terörünün en büyük terörizm olduğuna inanıyorum. Bu terörizm, insanları daha çocukluklarının ilk dönemlerinden başlayarak etkisi altına alır ve bilinç altlarında gizli bir terörist benliği yaratır.

Ekranlardaki şiddet ve erotizm ötesi bayağı seks terörü bunlara örnektir. Yanlarına kan, gözyaşı, isterik kahkahalar ve hamaset kattığınız zaman bir terör çorbasını ister istemez içmek zorunda kalırsınız.

Aslında terör, toplumumuzun televizyon öncesi zamanlarda da iliklerine işlemişti; televizyon bence bunu iyice pekiştirdi. Türkiye'de terörün özü, ‘‘Benim dediğim doğrudur, benden başka herkes hain ve zararlıdır’’ mantığıdır.

Bu mantığın kaynağı da nörotik insanların değersizlik duygularının kendilerinde yarattığı eziklikten kaynaklanan düşmanlık duygularıdır.

*** *** ***

Önceki gece G.Saray-Samsunspor maçından sonra televizyonda maçın özetini de izlemek istedim. Çünkü ben G.Saray'ı izlemeye bir türlü doyamam. Çünkü ben G.Saray'a aşığım.

Ne var ki, karşıma bir futbol terörü çıktı.

Ortada Fenerbahçeli bir sunucu, yanında yorumcu kimliğinde bir başka F.Bahçeli vardı. Bunların da yanında tarafsız olduğunu iddia eden, ancak G.Saray'a beslediği düşmanlık duygularını bir türlü gizleyemeyen bir başkası yer alıyordu.

Ve bunlar gerçekten muhteşem bir mücadele verdikleri için G.Saray-Samsunspor maçında G.Saray'ı yargısız infaza uğrattılar. Çok büyük farklı bitecek maçı G.Saray'a hiç olmazsa psikolojikman kaybettirmek için ellerinden geleni yaptılar.

3. dakikada Okan Buruk'un penaltı yaptığını iddia eden zat, genç çocuğa bir de kırmızı kart göstererek G.Saray'ı maçın başında 10 kişi bıraktı. Oysa pozisyonda Samsunsporlu oyuncu topun peşinden koşuyor ve sağ ve sol ayaklarını koordine edemediği için yetişemiyordu. Okan Buruk o anda onun omzuna dokunuyor ve yetişemeyeceğini anlayınca elini geri çekiyordu. Samsunsporlu oyuncunun penaltı itirazı yapabilmesi için topun peşinden koşması değil, topun solundan topa doğru hareketlenmesi gerekiyordu. Ne var ki, o da Okan Buruk'un el temasını hissedince topu da kaçırdığı için kendini yere bırakıyor ve penaltı bekliyordu. Bunu yutmayan Metin Tokat, Samsunlu futbolcuya sarı kart göstermesi gerekirken bunu yapmadığı için yargısız infazın bir başka kurbanı oluyordu.

Aynı zat, Hakan Ünsal'ın N'Gonge tarafından defalarca itilip çekilmesine ‘‘Temiz bir hareket’’ demiş olmasaydı ben belki bu yazıyı yazmayacaktım.

Ne var ki, futbol terörü milyonlarca insanın bu spora gönül verdiği Türkiye'de çok önemlidir ve tek kişinin görüşüyle kesin hükümlere varmak insanları telafisiz zararlara uğratabilir.

İlk önlem olarak futbol teröristlerinin kravat takmamalarını öneriyorum.Bunları da Beğenebilirsiniz