Gündem Haberleri

GÜNDEM

  TV hakkında suç duyurusunda bulundu

  Hürriyet Haber
  22.02.2006 - 14:43 | Son Güncelleme: 22.02.2006 - 14:43

  Osmaniye'nin Kadirli ilçesine bağlı Çığcık köyünde yaşayan bir kişi, çeşitli televizyon kanallarında yayınlanan dizi ve program yapımcıları hakkında Adana Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

  Televizyonlardaki bazı programların, kendisini ve ailesini rahatsız ettiği gerekçesiyle savcılığa dilekçe veren İsmail Sezer,televizyon kanallarında yayınlanan çok sayıda programın gerçek bir denetime tabi tutulmadığını iddia etti.

  Sezer, bu konudaki rahatsızlığını bazı yerel gazetelerde yazarak dile getirmeye çalıştığını, ancak “Türk aile yapısını bozan” programların giderek artmasına karşı bunların yetersiz kaldığını söyledi. Bu nedenle Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'na dilekçeyle müracaat ederek, ilgili programların yetkilileri hakkında yasal işlem yapılmasını talep ettiğini belirten Sezer, “2000 yıllık geçmişi olan Türk milletinin, 'medeni olacağız' derken gayri medeni ve gayri ahlaki hale getirilmesi beni rahatsız ediyor. Atatürk'ün gösterdiği muasır medeniyetler çizgisinin dışına çıkan yayınların yapılmasına şiddetle tepki gösteriyorum” dedi.

  Sezer, dilekçesinde, ilgili basın yasasıyla düzenlenen basın meslek ilkelerine uymakla yükümlü olan ve Türkiye Cumhuriyeti merkezli yayın yapan televizyonlardan bazılarında yayınlanan programların ciddi derecede genel ahlaka ve Türk aile yapısına aykırı olduğunu öne sürdü.
    
  ŞİKAYET DİLEKÇESİ...
    
  Bir televizyon kanalında yayınlanan “Sihirli Annem” adlı dizide, ”aile reisi babanın sözde sihirle köpek halinde” sunulması, ”ilköğretim çağındaki çocuklara aşk rolü yüklenmesi”ni örnek gösteren Sezer, dilekçesinde şunları kaydetti: "Ah Kalbim adlı dizide program sunucusunun aile yapısını dinamitleyen ve ağza alınmayacak belden aşağı sözler sarf etmesi ve bu toplum dışı sözleri sözde espri adına yapması, ayrıca, dans yarışması olarak düzenlenen (Benimle Dans Eder Misin?) adlı programda, sunucunun erkek kimliği taşıdığı bilindiği halde kadın kılığıyla ekranlara çıkarak genel ahlaka aykırı hareket edip, geleneksel Türk aile yapısını bozması ve son programında dans okulu öğrencileri adı altında çıkartılan ilköğretim çağındaki çocukların müstehcen bir vaziyette sunulması nedeniyle, sözü geçen programlar hakkında suç duyurusunda bulunup gereğinin savcılık makamınca yapılmasını talep ediyorum. Ayrıca, devlet televizyonunda, misyonerlik propagandasının yapıldığı (Gökyüzünün hakimi) adlı yabancı bir filmin sık sık oynatılmasıyla ilgili de yetkililer hakkında gereğinin yapılmasını istiyorum.”

  Köşe yazarları, sivil toplum kuruluşları ve devletin ilgili makamlarının daha duyarlı davranması gerektiğini savunan Sezer, ”Siyasi kirlilikten önce ahlaki kirliliğe yön veren bu tür yayınlar hakkında tartışmalar yapılmalı. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu da kanunların kendisine tanıdığı hak ve görevleri yeterince yerine getiremiyor. Bu konuda kurul yetkililerin daha dikkatli olması gerekiyor” diye konuştu.

  Sezer, kendisi gibi düşünen milyonlarca kişinin bulunduğunu iddia ederek, “Herkes yüksek bir cesaretle aynı duyarlılığı göstermeli” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı