Dünya Haberleri

DÜNYA

  TV’de pes etti

  Hürriyet Haber
  02.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Mısır'da dünkü dev protesto ve dış baskılar 'Son Firavun'u pes ettirdi. Geceyarısı devlet televizyonundan ulusa seslenen Mübarek "Eylül'deki seçimlerde aday olmayacağım" dedi. Tunus ve Mısır'daki isyanların harekete geçirdiği son Ortadoğulu lider Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih olurken, Kahire'de görevli Türkiye Fox TV muhabiri Erol Candabakoğlu'nun kaçırıldığı bildirildi.

   

  MISIR'DA BİR MİLYON AYAK SESİ / WEB TV

  HALK TAHRİR MEYDANI'NA AKIN ETTİ / FOTO GALERİ

  ARNAVUTLUK'TA SULAR DURULMUYOR

  Konuşmasına son günlerdeki olayların siyasal amaçlarla çıkarıldığını söyleyerek başlayan ve muhalefeti suçlayan Mübarek kendisi hakkındaki kararı tarihin vereceğini belirtti.   

  Aday olmama kararının son dönemdeki olaylarla ilgilisi olmadığını savunan Mübarek, başkan olarak Mısır’a hizmet ömrünün dolduğunu düşündüğünü söyledi. Zaman zaman duygusal sözler sarf eden Mübarek, “son nefesini Mısır topraklarında vereceğini” söyledi.

  Konuşmasında bundan sonra kendisini tamamen “barışçıl bir iktidar devrine” adayacağını belirten Mübarek “Burası benim ülkem. Burada yaşadım, burası için savaştım ve burada öleceğim” dedi.

  Cuma günü saraydayız

  Mübarek’in televizyondaki konuşmasından tatmin olmayan ve “Biz gitmeyeceğiz, o gidecek” diye bağıran kalabalık “Cuma günü saraydayız” diyerek Devlet Başkanlığı Sarayı’na yürüyeceklerini hatırlattı. Kahire’deki göstericiler aslında bugün saraya yürüyecekti ancak bunu ertelemişlerdi.

  ABD’den tam saha pres

  Mısır’daki durumu ilk günden bu yana yakından takip eden Amerikan yönetimi, dün yeni bir adım atarak, bundan sonraki gelişmelere doğrudan müdahil olabileceğinin işaretini verdi.

  Amerikan Dışişleri Bakanlığı, Mısır’da yakından tanınan ve saygı gösterilen eski Kahire Büyükelçisi Frank Wisner’i bu ülkeye yolladı. Wisner’in dün özel olarak görüştüğü Mübarek’e “Başkan olarak sonunuz geldi. Düzenli bir geçişe hazır olun” mesajını ilettiği iddia edildi. ABD’nin açıkça Mübarek’in gitmesini isteyip istemeyeceği konusunda ise ABD’li bir yetkili “Bu tür şeylerin özel olarak söylenmesinde fayda var” ifadelerini kullandı.

  Obama, Mübarek’le 30 dakika görüştü

  ABD Başkanı Barack Obama, ulusa seslenen Mübarek’le yaklaşık 30 dakika telefonda görüştü. Daha sonra basına konuşan Obama, Mübarek’in “mevcut durumun sürdürülemez olduğunu kabul ettiğini,” şu anda cevapsız kalan birçok soruya Mısır halkının en kısa zamanda yanıt bulacağına inandığını ve “hemen şimdi başlaması gereken değişimin ülkeyi barışçıl bir geçişe ve adil seçimlere” götürmesi gerektiğini söyledi.

    

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı