Gündem Haberleri

  Tüzük isyanı

  Hürriyet Haber
  12.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yenilikçilerin adayı Abdullah Gül, kongrede çarşaf liste çıkarılmasını ve isim çizilmesini önlemek için yapılan tüzük değişikliğinden Kutan'ın haberi olmadığını söyledi. Gül, ‘‘Kendi delegenize güvenmezseniz bir yere varamazsınız’’ dedi.

  GELENEKÇİ kanadın ağır topu Oğuzhan Asiltürk'ün girişimleriyle kongre öncesinde gizlice gerçekleştirilen tüzük değişikliği, FP'de deprem etkisi yarattı. Yenilikçilerin adayı Abdullah Gül, bu değişikliklerin Genel Başkan Recai Kutan'ın bilgisi dışında gerçekleştirildiğini söyledi. Bu değişikliğin, yönetimin delegeye güvensizliğini ortaya koyduğunu belirten Gül, ‘‘Siz kendi delegenize güvenmezseniz bir yere varamazsınız’’ dedi. Gül, Erbakan'ın, adaylığına karşı çıkmasını da, ‘‘Onun da farklı görüşleri, düşünceleri olabilir’’ diye değerlendirdi.

  Gül, Grup Başkanvekilleri Bülent Arınç, Abdüllatif Şener, 22 milletvekili, çok sayıda eski milletvekili ve bazı il başkanlarıyla, dün Ankara İl Başkanlığı'nda basın toplantısı düzenledi. Tüzük değişikliğini ‘üzüntü verici’ olarak niteleyen Gül, ‘‘Benim çarşaf liste önerimden 6 gün sonra yapılan bu değişiklikle, delegelerin bir listeden beğenmediği isimleri çıkarıp, yerine istediği, sevdiği isimleri koyma hakkı da elinden alınıyor. Kongrelerin seçim olduğu unutulup, onay mercii haline getiriliyor’’ dedi. Grup Başkanvekillerinin de, Başkanlık Divanı'nda oy hakları bulunmayan ‘müşahit üyeler’ haline getirildiğine dikkat çeken Gül, ‘‘Bunlar partiyi zayıflatan, siyasetin alanını daraltan uygulamalar. Benim adaylığım da işte bu yönetim anlayışından kaynaklanıyor’’ diye konuştu.

  ERBAKAN'A VEFA BORCU

  Kutan'ın, ‘‘Erbakan'ın kendisini desteklediği’’ açıklamasının ardından bu konuda soru bombardımanına tutulan Gül, Erbakan'ın delegelerle yaptığı görüşmeler için ‘‘Herkes biliyor ki, bunun gizli kapaklı tarafı yok. Erbakan, bizim hocamızdır, Türkiye'nin başbakanıdır. Kendisi haksız bir şekilde siyasetin dışında bırakılmıştır. Bu yasakları kaldırmak gibi bir görevimiz, vefa borcumuz vardır. Arkadaşlar nezaket ziyaretinde bulunuyor olabilirler’’ dedi. Gül, ‘‘Erbakan doğrudan veya dolaylı yoldan size bir telkinde bulundu mu?’’ sorusuna şu karşılığı verdi:

  ‘‘Bu sorulara dürüst cevap verebilmem için, önümdeki bazı mayınları temizlemeniz gerekir. Partiye kapatma davası açıyorsunuz, Erbakan'a bir sürü dava açıyorsunuz, bir sürü yasaklar getiriyorsunuz, ondan sonra bana ‘bu mayınlı tarladan koş' diyorsunuz.’’

  Adaylığını ‘demokrasi yarışı' olarak niteleyen Gül, seçildiği takdirde partiiçi demokrasiyi sağlayıp, teşkilatları ve tabanı karar mekanizmalarına katacağını söyledi.

  Hilton'da kahvaltıya teşkilat tepkisi

  FP'de hafta sonu yapılacak büyük kongre öncesi, Genel başkan adayları Abdullah Gül ve Recai Kutan arasında kıyasıya devam eden mücadele, ilginç gelişmelerin yaşanmasına da neden oldu.

  Kutan, önceki sabah, gazetelerin Ankara temsilcileri ve yazarlarıyla Hilton Oteli'nde kahvaltıda buluştu. Gül de bu basın toplantısına, yine Hilton Oteli'nde karşılık vermek için atağa geçti.

  Nitekim, önceki gün öğleden sonra gazetelere gönderilen faksla, Gül'ün Hilton Oteli'nde düzenleyeceği kahvaltılı basın toplantısı davetiyeleri ulaşmaya başladı. FP İstanbul Milletvekili Nazlı Ilıcak da gazetecileri arayıp, bir de sözlü olarak kahvaltı çağrısında bulundu.

  Ancak önceki gece Gül'ün programında ani bir değişiklik oldu.

  Saat 22.30 civarında Gül'ün karargahından davet edilen gazeteciler tek tek aranarak, ‘‘Hilton Oteli'ndeki kahvaltılı toplantının iptal edildiği’’ bildirildi. Toplantının saat 11.00'de FP Ankara İl Başkanlığı'na alındığı da vurgulanıp, gazeteciler buraya davet edildi.

  Gül'ün Hilton'daki toplantısı akşam saatlerinde teşkilata ulaşmış ve Gül ve arkadaşlarına, ‘‘Erbakan'ın 6 milyar lira harcayıp otellerde keyif çatmasına teşkilatın tepki gösterdiğini bilmiyor musunuz?’’ tepkisi yağmıştı. Bu tepkiler önce yatıştırılmaya çalışılmış. Ancak, telefonların sayısı her geçen dakika daha da artmış. Özellikle, başından beri Gül ile hareket eden Grup Başkanvekili Abdüllatif Şener'in ‘‘Teşkilattan çok tepki geliyor’’ sözleri iptalin kesinleşmesinde en büyük etken olmuş.

  Gül'den cep telefonlu propaganda

  FP Kayseri Milletvekili ve Genel Başkan adayı Abdullah Gül, kongreye iki gün kala delegelerin cep telefonlarına mesajlar bırakarak, yeni bir propaganda yöntemi kullanmaya başladı. FP'ye yakınlığıyla tanınan Milli Gazete'nin yazarlarından Zeki Ceyhan dünkü yazısında, Gül'ün cep telefonlarına mesaj bırakmasını şöyle değerlendirdi: ‘‘Gül ekibi cep telefonlarına mesaj yollayıp ‘İlkeli ve tutarlı siyaset, iktidara yürüyen FP için Abdullah Gül' notunu bırakıyorlar. Bu not benim cep telefonuma da ulaştırıldı. Notun hemen ardından Sayın Abdullah Gül'e mesaj bırakmak için bir dizi telefon numarası veriliyor. Bendeniz böyle bir telefona mesaj bırakmaktansa yüreğimden kopup gelenleri köşeme aktarayım istedim. Evet Sayın Abdullah Gül! Niye hepimizin ‘Gül'ü' olmak varken, sadece bir kesimin ‘Gül'ü' olmayı tercih ediyorsunuz?’’ Dünkü basın toplantısında Bülent Arınç'la yanyana oturan Gül, gelişmeleri üzüntü verici olarak niteledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı