Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Tüzmen: Yıl sonunda ihracat 84 milyar dolar olur

  A.A.
  03 Ağustos 2006 - 14:12Son Güncelleme : 03 Ağustos 2006 - 14:12

  Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, kurun durumuna göre bu yılın sonunda 82-84 milyar dolar aralığında bir ihracat rakamı beklediklerini bildirdi.

  Gümrük Muhafaza Genel Müdürlüğünün kaçakçılıkla mücadelede kullanacağı motorbotun teslim töreninde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Tüzmen, gümrüklerde para dolaşımını engelleyecek bir sistemi hayata geçireceklerini söyledi.
  Tüzmen, “Tamamiyle gümrük sahası içerisindeki ödemelerin karttan yapılmasını sağlayan bir sistem getiriyoruz. Elektronik çip içerisinde herkesin gümrük sahasında hangi işlemler karşılığında ne yaptığını belirleyecek bir sistemi uygulamaya sokacağız. Böylelikle gümrük sınırları içerisindeki sıkıntıları da aşmış olacağız. Yıl sonuna kadar bunu tamamlamaya çalışıyoruz” diye konuştu.
  Gümrüklerin son dönemde ciddi bir ivme kazandığını ifade eden Tüzmen, artık gümrüklerin bir bilgi üretim merkezi haline dönüştüğünü, yasa dışı ticaretin en zor, yasal ticaretin en kolay yapılacağı yerler haline geleceğini söyledi.
  Tüzmen, yıl sonu ihracat hedefine ilişkin bir soru üzerine, “Yıl sonunda 82 milyar dolarla... Kurun durumuna göre 82-84 milyar dolar aralığında bir ihracat rakamı bekliyoruz. 12 ay geriye doğru baktığımız zaman şu anda ihracatımız program hedeflerini aşmış durumda. 79 milyar doları geçtik” dedi.
  Bu yıl 800 yeni personel alacaklarını da bildiren Tüzmen, önümüzdeki yıllar itibariyle gümrüklerde toplam 10 bin personel seviyesini yakalamaya çalıştıklarını söyledi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı