Gündem Haberleri

  Tüzmen: Gümrükler AB standartlarında çalışır halde

  A.A.
  06.07.2007 - 14:18 | Son Güncelleme:

  Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, son dönemde yaptıkları çalışmalarla gümrükleri AB standartlarında çalışır hale getirdiklerini bildirdi.

  Tüzmen, Mersin Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüğünü ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Kimi personelin “mesai ücretleri” konusunda sıkıntı yaşadıklarını söylemesi üzerine Tüzmen, bu sorunu yeni yasama yılında kanunda yapacakları değişiklikle çözeceklerini belirterek, personelden 4 ay süre istedi.

  Yaptıkları çalışmalarla Türkiye Gümrüklerini AB standartlarında çalışır hale getirdiklerini anlatan Tüzmen, “Bizim için önemli bir ticaret merkezi olan Mersin'de, Gümrük Başmüdürlüğü gerek ithalat, gerek ihracat, gerekse transit ticarette olağanüstü özverili çalışarak, özellikle son dönemlerde limanın sorunun çözümünde büyük gayret gösterdi” dedi.

  2002 yılında 87 milyar dolar civarında olan dış ticaret hacmini yaklaşık 250 milyar dolara çıkardıklarını belirten Tüzmen, şöyle devam etti:“Yaklaşık 3 kat artan dış ticaret hacminde, gümrüklerde hızlı otomasyona geçilmesi, gün kart gibi paranın kullanılmadığı sistemle pilot uygulamaların yapılması, aynı şekilde gümrüklerde sayısal imza uygulanması, gümrük giriş çıkış beyannamelerin hızlı bir şekilde yapılabilir hale gelmesi etkili oldu. Bunlardan en önemlileri ise envanter ve akaryakıt tanker sistemleri ile bütün gümrüklerdeki kontrol, iletişim ve bilgi teknolojisi konusu, diğer kurumlarla yapılan ortak çalışmalar ile bu rakam buralara kadar çıktı. Biz rakamlarla övünüyoruz. Ama arkasında özverili şekilde çalışan gümrük teşkilatımız var.”

  GÜMRÜKLERDEKİ YAKALAMA ORANLARI

  Gümrük teşkilatı ile birlikte son dönemde yasa dışı ticareti en zor yasal ticareti en kolay hale getirmeye çalıştıklarını belirten Tüzmen, “Kaçakçılık yakalama oranlarında 1999-2002 yılları arası ile 2003-2006 yılları arasını kıyaslarsak, artık Türk Gümrükleri tam 5 kat daha fazla yakalama yapmış durumda” diye konuştu.

  Türkiye gümrük kapılarında yakalanan eroin miktarının tüm Avrupa kıtasında yakalanan miktardan daha fazla olduğunu hatırlatan Tüzmen, şunları kaydetti:“Sadece 2 ayda tüm Avrupa kıtasının eroin yakalamasının üzerine çıktık. Kapılardaki X-Ray cihazlarımızla, uyguladığımız yap-işlet-devret modeli ile, yenilediğimiz kapı ve yeni aldığımız personeliyle gümrük idaremiz hakikaten AB standartlarına ulaşmıştır.

  Bu çok tartışılan AB üyelik konusu, esas gümrüklerle başlamıştır. 1996 yılında AB ile Gümrük Birliği anlaşmamızı tamamladık. İlk yapılan gümrüktür, gümrük birliğidir. Dolayısıyla biz de burada AB ile ortak bir çok proje yaptık. Açıkça iddia ediyorum ki, Türkiye gümrükleri AB standartları ile eşit şekilde çalışmakta. Bazı bölgeler de ise AB'nin standartlarının üzerinde bir çalışma var.”

  GÜMRÜKLERDE YAŞANAN SIKINTILAR

  Gümrüklerde bazı sıkıntılar da yaşandığına de değinen Tüzmen, bunların çalışan personel sayısının yetersizliği ve personelin mesai ücreti sorunu olduğunu söyledi.

  Bunları çözmek için gayret gösterdiklerini anlatan Tüzmen, şöyle devam etti:
  “İlk etapta 800 yeni personel alarak takviye yaptık. Türk Gümrüklerinde 1990'larda 12 bin kişi çalışıyordu. Fakat, ilerleyen zamanda bu sayı 7 binlere düştü. İşte aldığımız personelle bunu 8 bine doğru çıkarıyoruz. Amacımız, bu rakamı ortalama 10 bin kişiye çıkarmaktır. Dünyanın en önemli dış ticaret ülkelerinden biri olan Almanya'da şu anda 44 bin kişi, Fransada ise 25 bin kişi gümrüklerde çalışmaktadır. Bu nedenle bizde yeni dönemde bu sayıyı gözden geçirerek, gümrük personelimizin hak ettiği gerek ücret gerekse, iş tanımını çok iyi yaparak yolumuza devam etmemiz lazım.”

  2003-2006 yıllarında gümrük idarelerinde çalışan personellerin mesai ücretlerinde herhangi bir sıkıntı yaşamazken, son dönemde hazırlanan kanun nedeniyle bir takım sıkıntılar yaşanmaya başladığını ifade eden Tüzmen, “Geçen yılki ödenen fazla mesaiye göre, şu anda bu kanundan kaynaklanan bazı yerlerde yüzde 30, bazı yerlerde yüzde 50, bazı yerlerde ise 70 oranında düşüş var. Bu da gümrük çalışanlarımızın motivasyonunu olumsuz etkiledi. Yönetmelik değişikliğe ile halledemediğimiz bu sorunu yeni yasama döneminde gümrük kanunun değişikliğini yaparak ortadan kaldıracağız” diye konuştu.

  Mersin Gümrük ve Muhafaza Başmüdürü Doğan Kanmaz da Mersin'de gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgiler vererek, Tüzmen'e yaşadıkları sıkıntıları anlattı. Kanmaz, gerekli iyileştirmelerin yapılması halinde başmüdürlük olarak daha etkili çalışacaklarını kaydetti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı