Tüzmen DTÖ'de tarımda tarife indirimi isteyecek

Hürriyet Haber
19.10.2005 - 14:08 | Son Güncelleme:

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Dünya Ticaret Örgütü'nün (DTÖ) Aralık ayında Hong Kong'da düzenleyeceği Bakanlar Toplantısı'na giderken amaçlarının tarım konusunda tarife indirimlerinin mümkün olduğunca asgari düzeyde ve tedrici bir şekilde gerçekleştirilmesi olduğunu söyledi.

Bakan Tüzmen, Dış Ticaret Müsteşarlığı'nda bugün yapılan Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Üst Kurulu Toplantısı'nın açılışında konuşma yaptı. Bakan Tüzmen, 3 Ekim'de Avrupa Birliği (AB) üyelik müzakereleri çerçeve metninin kabul edilmesinin DTÖ müzakerelerine Türkiye açısından farklı bir boyut kazandırdığını belirtti.
Türkiye'nin artık Doha Kalkınma Raundu'na “aday” ülke statüsünü bırakarak farklı bir statü ile “AB'ye üyelik sürecinde bir ülke” olarak devam edeceğini bildiren Bakan Tüzmen, bu durumun AB ile çok daha koordineli bir şekilde çalışmayı gerektirdiğini söyledi.

DTÖ'nün Bakanlar Toplantısı gündemindeki tüm konuların ayrı bir öneme sahip olduğunu vurgulayan Bakan Tüzmen, şöyle devam etti: “Bununla birlikte, müzakerelerin kilit konusu olan ileri tarım müzakereleri ile tarım dışı ürünlerde pazara girişi ayrıcalıklı olarak ele almak hususunda hem fikir olduğumuzu düşünüyorum.
Tarım konusunda Hong Kong'a giderken amacımız tarife indirimlerinin mümkün olduğunca asgari düzeyde ve tedrici bir şekilde gerçekleştirilmesidir.”

RADİKAL ÖNERİLER MASADA

Tüzmen, tarım konusunda oldukça radikal kararların müzakere masasında durduğunu ve önemli bir pazar açılımının hedeflendiğini belirterek, “Ancak ülkemiz tarım sektörünün bir uyum sürecine ihtiyacı olduğunu dikkate alarak burada en uygun indirim formülünün kabul edilmesi bizim açımızdan bir zaruret teşkil etmekte ve çalışmalarımız bu yönde devam etmektedir” dedi.

Bununla birlikte, tarifelerde bir şekilde indirim yapılacağı esasından hareketle, tarım sektörüne yumuşak bir geçiş sağlayacak, ilave tüm esnekliklerin de elde edilmesi için çabanın sarf edilmesi gerektiğini belirten Bakan Tüzmen, bu çerçevede hassas ya da özel olarak nitelendirilen ürünleri indirim kapsamı dışında tutmanın yollarının arandığını söyledi. Tarımın daha ziyade savunmada kalınan bir alan olduğunu ifade eden Bakan Tüzmen, sanayi ürünlerinde pazara girişin ise tamamen farklı bir yaklaşımla ele alınması gerektiğini kaydetti.

“MÜZAKERELER, YENİ PAZAR İMKANLARI YARATMALI”

Amaçlarının müzakerelerin yeni pazar imkanları yaratacak şekilde sonuçlandırılması gerektiğini bildiren Bakan Tüzmen, şöyle devam etti: “Bugün DTÖ çerçevesinde sonuçlandırılacak bir raund ile daha da liberalleşecek ticarete bağlı olarak 2015 yılına kadar küresel boyutta 2.8 trilyon dolar tutarında ilave gelirin ortaya çıkacağından bahsedilmektedir. Uyguladığımız ticaret politikaları ile bu fırsattan azami düzeyde yararlanmayı hedefliyoruz. Böylece ihracatımız ileri ki yıllarda da ekonomik büyümenin motoru olacaktır.”

Bakan Tüzmen, müzakereler sonucunda elde edilecek yeni pazara giriş imkanlarının ihracatta 2010 yılında 100 milyar doları aşmak, Cumhuriyetin 100. yılının kutlanacağı 2023 yılında ise 500 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşmak olarak ortaya konulan orta ve uzun vadeli hedeflerin gerçekleştirilmesinde önemli katkılar sağlayacağını düşündüğünü söyledi.

ÜÇÜNCÜ ÜLKELERİN PAZARLARINI AÇMASI

Bu çerçevede ihracatın yaklaşık yüzde 90'ını oluşturan sanayi ürünlerinde 3. ülkelerin hızla pazarlarını açmasını istediklerini vurgulayan Bakan Tüzmen, şöyle dedi: “Zira tekstil, konfeksiyon, demir-çelik gibi emek yoğun sanayi ürünlerinin yanında ileri teknoloji ihtiva eden elektrik-elektronik, makine, otomotiv gibi son dönemde ciddi ihracat artışları kaydettiğimiz sektörlerde elde ettiğimiz yeni pazar imkanlarının, ihracatımızın daha sağlıklı yapıya kavuşmasına katkı sağlayacağına inanıyorum. Tüm gayretlerimiz müzakerelerin de bu yönde şekillenmesi yönündedir.”
Tüzmen, ancak burada dikkate alınması gereken hususun tekstil sektörünün maruz kalabileceği haksız rekabete karşı korunması ve bunun da ötesinde AB pazarındaki payın muhafaza edilmesi olduğunu söyledi.

“SUYU TERSİNE AKITMAYI DENEYECEĞİZ”

Bu alanda müzakere sürecinden bağımsız olarak kotaların kalkmasıyla birlikte yeni dönemdeki sıkıntıları DTÖ gündemine taşıdıklarını, pek çok ülkenin itirazına rağmen bu girişimleri ayakta tuttuklarını hatırlatan Bakan Tüzmen, ancak müzakerelerin bu aşamasında yeni arayışları içinde olunması gerektiği kanaatini taşıdıklarını belirtti.
Hong Kong'a kadar geçecek bu süreçte diğer ülkeler ile işbirliği halinde sektörü korumanın yollarını yine müzakere sürecinde arayacaklarını ifade eden Tüzmen, “Bu alanda üzerimize düşen görevin hiç de kolay olmadığını belirtmek isterim. Bir anlamda suyu tersine akıtmayı deneyeceğiz” dedi.
(ANKARA/A.A)
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı