Tüzmen: Doları 1,5 YTL'nin üstünde olmalı

ANKARA (A.A)
13.08.2006 - 12:04 | Son Güncelleme: 13.08.2006 - 12:04

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye'nin üretimi ve ihracatı artırmak zorunda olduğunu belirterek, doların 1,5 YTL'nin üstünde olması gerektiğini bildirdi.

Tüzmen, “Merkez Bankası nasıl döviz 1,8'lere doğru giderken bazı önlemler aldıysa, şimdi de Türkiye'nin ihracatını destekleyen önlemler almalıdır. Biz ihracata dayalı kalkınma modelini uygulayacağını söylemiş bir hükümetiz. Buradan yola çıkarak bütün ekonomi birimleri ihracata dayalı kalkınma modelinin gereğini yapmalıdır” diye konuştu.
Devlet Bakanı Tüzmen, dövizde yaşanan düşüşle ilgili olarak sorularını yanıtlarken, son günlerde YTL'nin değerlenmesinin ihracat açısından olumlu bir gelişme olmadığını belirtti.

Tüzmen, şunları söyledi:

“Artık iyice görülmüştür ki döviz kurları dış ticaretimiz açısından son derede önemlidir. YTL değerlendikçe ihracat artışımız düşmekte, ithalatımız artmakta, cari açığımız büyümektedir. Bu da ekonomimizde sıkıntılara yol açmaktadır. Yılbaşından beri yaşadığımız gelişmeler bu gerçeği herkese göstermiştir. YTL'nin aşırı değerli olduğu yılın ilk aylarında ihracat artışımız sıfır noktasındayken dövizin yükselmesiyle birlikte ihracatımız hızla artmıştır. Şu anda ihracat artışımız yüzde 15 seviyelerine gelmiştir.”

YTL'nin normal değerine doğru gelmesi gerektiğini ifade eden Bakan Tüzmen, görüşlerini şöyle açıkladı:
“Dövizin normal değerine doğru yükselmesiyle birlikte ihracatçılarımız yeniden harekete geçtiler. Bu hareketin durmaması için dolar 1,5 YTL'nin üstünde olmalıdır. Merkez Bankası nasıl döviz 1,8'lere doğru giderken bazı önlemler aldıysa, şimdi de Türkiye'nin ihracatını destekleyen önlemler almalıdır. Biz ihracata dayalı kalkınma modelini uygulayacağını söylemiş bir hükümetiz. Buradan yola çıkarak bütün ekonomi birimleri ihracata dayalı kalkınma modelinin gereğini yapmalıdır. Türkiye'nin üretimi ve ihracatı artırmaktan başka çaresi yoktur. Döviz düştükçe cari açık artmaktadır. Cari açığı düşürmenin bugün tek yolu ihracatı artırmaktır. Bu gerçek hiçbir zaman gözden çıkarılmamalıdır. Ekonomi yöneticileri (cari açığı düşürmenin yolu ihracatı artırmaktır) sözünü çerçeveletip odalarına asmalı ve her gün okumalıdır.”

“YERLİ ARAMAL ÜRETİCİLERİ DEVREYE GİRMELİ”

Türkiye'nin ithalatında en büyük kalemin ara mal olduğuna dikkat çeken Kürşad Tüzmen, şunları söyledi.:
“Döviz düştükçe ara mal ithalatında patlama yaşandı. İhracatçılarımız dünya pazarlarında rekabet edebilmek için ucuz ara mal ithalatı yaptılar. Bu nedenle yerli ara mal üreticileri ya üretimlerini kıstılar ya da durdurdular. Türkiye olarak yerli ara mal üreticilerimizi yeniden devreye sokmamız lazım. Bunun yolu da döviz kurlarının yükselmesi, aşırı değerli YTL'nin normal değerine gelmesiyle mümkün olacaktır. Ara mal üreticileri uygun ve istikrarlı bir döviz kuru görürlerse üretimlerini artırmaya, üretime yeniden başlamaya hazırdır. Ara mal üreticileri üretimlerini artırmak için uygun ve istikrarlı bir kur görmek ister. Nitekim dövizlerin yükselmesiyle birlikte ara mal üreticileri üretimlerini arttırmışlardır. Ara mal üreticilerimizi düşük döviz kuruyla boğmayalım.”

İHRACAT İSTİHDAMI ARTTIRIR

İhracatın artmasının en önemli etkilerinden birinin de istihdama katkısı olduğunu kaydeden Bakan Tüzmen, Türkiye'nin en önemli sorunlarından birinin, hatta en önemli sorununun işsizlik olduğunu söyledi.

İhracatın artmasının, ara mal üreticilerinin üretimlerini arttırmasının işsizlik sorununun çözümüne de önemli katkı yapacağını ifade eden Tüzmen, ihracatın artmasının yeni iş sahalarının açılmasını da beraberinde getireceğini, bu nedenle de dövizin normal değerine gelmesinin işsizliğin önlenmesine de yardımcı olacağını kaydetti. Tüzmen, “Tekrar söyleyeyim içinde bulunduğumuz şartlarda üretimi ve ihracatı arttırmaktan başka yolumuz yoktur. Herkes, ekonominin bütün birimleri buna göre hareket etmelidir” dedi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı