Tüzmen: AB sınırı Suriye'den başlayacak

Hürriyet Haber
10.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

DIŞ Ticaret Müsteşarı Kürşat Tüzmen, ‘‘Türkiye'nin tam üyeliği gerçekleştiğinde Avrupa Birliği'nin (AB) sınırı Suriye'den başlayacak’’ dedi. Tüzmen, tarihin en eski ticaret erbabının Suriyeli işadamları olduğunu söyleyerek, ‘‘Sizlerle bütün dünyada ses getirecek bir işbirliği amaçlıyoruz’’ dedi.

Suriye Ekonomi Bakanı Muhammed El-İmadi, ülkesinin serbest piyasa ekonomisine geçmek üzere yeni bir ekonomik kalkınma paketi hazırlığında olduğunu söyleyerek, ‘‘Buraya geliş zamanlamanız bu nedenle çok iyi oldu’’ dedi.

Devlet Bakanı Recep Önal başkanlığındaki 100 kişilik Türk heyetinin 4. Dönem Türkiye-Suriye Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) toplantıları için Şam'da başlayan temasları sürüyor. Dün Suriye Elektrik Bakanı Münib Saim El-Dahar ile biraraya gelen Önal, bugün (çarşamba) Suriye Başbakanı Muhammed Mustafa Miro ile görüşecek.

Ziyaret kapsamında dün iki ülke işadamlarının geniş katılımıyla bir seminer düzenlendi. Seminerde Devlet Bakanı Önal, Suriye Ekonomi Bakanı İmadi, Dış Ticaret Müsteşarı Tüzmen ile iki ülkenin diğer bürokratları konuşmacı olarak katıldılar. Önal, burada yaptığı konuşmada, ticaretin ülkeler arasındaki dostluğu pekiştirerek, refah getirdiğini söyleyerek, ‘‘Türkiye bu ilişkinin geliştirilmesinde kararlıdır’’ dedi. Suriye Ekonomi Bakanı İmadi, Devlet Başkanı Hafız Esad'ın, ekonominin liberalleşmesi doğrultusunda talimat verdiğini söyleyerek, ülkesinde yabancı sermayenin ve bankacılık önündeki engellerin kaldırılacağını açıkladı. İmadi, Türk işadamlarının Suriye aracılığıyla Körfez pazarlarına ulaşma imkanı olduğunu vurgulayarak, ‘‘Suriye'nin Türkiye'nin birikim ve tecrübesine ihtiyacı vardır’’ dedi.

Dış Ticaret Müsteşarı Tüzmen de, iki ülke işadamlarına Türk ekonomisine ilişkin ayrıntılı bir döküm verdi. Dünyanın en büyük 500 firmasından 104'ünün Türkiye'de yatırım yaptığını söyleyen Tüzmen, ‘‘Türkiye'nin coğrafi konumu bizi Balkanlar, Kafkaslar, Avrupa ve Ortadoğu ekonomileriyle uyumlu olmaya zorlamaktadır’’ diye konuştu.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı