ANKARA HABERLERİ

Tuz Gölü yanındaki turistik tesis inşaatları mühürlendi

DHA
08.04.2016 - 14:28Son Güncelleme : 08.04.2016 - 14:29
DHA

Zeynep GÖRGÜLÜ/ŞEREFLİKOÇHİSAR(Ankara), (DHA)-ANKARA'nın Şereflikoçhisar ilçesinde Tuz Gölü yanındaki turistik tesislerin inşaatları, yapılaşmanın ruhsata uygun olmadığı gerekçesiyle Belediye tarafından mühürlendi. Özel Çevre Koruma, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Şereflikoçhisar Belediyesi arasında yapılan yazışmalar sonrası iki inşaat mühürlendi ve yapımları durduruldu.
Kamuoyunda yüzde 5'lik inşaat alanının dışına çıkıldığı ve bu oranın proje tadilatları ile yükseltildiği iddiaları ile inşaatlerin durdurulduğu yönündeki iddialar üzerine her iki tesisin sahipleri açıklamada bulundu. Tuz Gölü'nün kenarında yıllardır turisttik tesis işletmeciliği yapan ve yeni tesislerden birinin sahibi olan Hamdi Yılmaz, kendi inşaatları ile ilgili bir sıkıntının olmadığını söyledi ve Özel Çevre Koruma'nın (ÖÇK) yeni ölçümler yapacağını dile getirdi. ÖÇK'nun yeni ölçümler yapmasını beklediklerini vurgulayan Yılmaz, kendilerinden istediği düzenlemeyi yapmaya hazır olduklarını dile getirdi. Diğer tesisin sahibi Erdoğan Altuğ ise inşaatlerına vurulan mühürlerin kendileri ile bir alakasının olmadığını, kurumların arasındaki sıkıntıdan kaynaklı bir olay olduğunu söyledi.
Ankara İl Özel İdarei'sinden ruhsat almak için hazırlanan projenin Şereflikoçhisar Belediyesi'ne devredilmesinin ardından yapılan tadilat sırasında inşaat alanının yükseltildiği iddialarının gerçeği yansıtmadığını dile getiren Erdoğan Altuğ, "Biz burasını İpard (Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı) desteği ile yapıyoruz. Projenin dışına çıkma gibi bir durum söz konusu olamaz. Öyle bir durumda İpard'dan para alamayız" dedi.
Tesisin yapımının 4 milyon liralık bir yatırıma mal olduğunu belirten Erdoğan Altuğ, İpart'ın projenin geçerliliğini ve yasal zorunluluklarını incelediğinin altını çizerek, inşaatın iki kat olması nedeniyle mühürlendiğini söyledi. Kendisinin zarara uğradığını ve İpard desteğini alabilmesi için Mayıs ayı içerisinde inşaatı tamamlaması gerektiğini, ancak mühürlenme nedeniyle taahhüdünü zamanında yerine getirmesinin mümkün olmadığını dile getiren Erdoğan Altuğ, zararının karşılanması için Şereflikoçhisar Belediyesi'ni ve İl Özel İdare'yi mahkemeye vereceğini, tazminat davası açacağını açıkladı.
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Tuz Gölü yanındaki turistik tesis inşaatları mühürlendi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Nisan 2016 tarihinde saat 14 28’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Tuz Gölü yanındaki turistik tesis inşaatları mühürlendi haberi güncellenecektir.

  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Eylül 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:47
  • Guneş
   06:26
  • Öğle
   12:53
  • İkindi
   16:20
  • Akşam
   18:58
  • Yatsı
   20:26
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı