Tütünün faturası 200 trilyona çıktı

Hürriyet Haber
08.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

900 bin lira olarak açıklanan tütün baş fiyatı bürokratlarda hayal kırıklığı yarattı. ‘‘Hükümet çok büyük bir fırsat kaçırdı’’ diyen bürokratlar, bu artışın bütün tarım ürünü fiyatları için baz olacağını söylediler. Bu fiyatla Tekel'in tütün faturası 200 trilyonu bulacak.

Devlet Bakanı Eyüp Aşık, Ege, Marmara, Karadeniz ve Bitlis'te bu yıl uygulanacak tütün başfiyatını 900 bin lira olarak açıkladı. Aşık, doğu ve Güneydoğu'da uygulanacak tütün başfiyatının ise 800 bin lira olarak belirlendiğini bildirdi.

Ege Ekici Tütün Piyasası, Aşık tarafından, Tekel İzmir Alım Bürosu'nda dün açıldı. Bakan Aşık, açıklanan fiyatla ‘‘popülist politika’’ uygulamadıklarını, Hükümetin, enflasyon hedefine bağlı kalarak üreticiyi de mağdur etmediğini kaydederken, ekonomi bürokratları bu fiyatla birlikte büyük bir hayal kırıklığı yaşadı.

900 bin lira olarak açıklanan tütün baş fiyatının çok yüksek olduğunu belirten bürokratlar, hem bekleyişleri olumsuz etkilemesi hem de Hazine'ye binecek yük açısından, bu fiyatı yüksek bulduklarını söylediler.

Aylardır, tütün başfiyatına belirlenen ortalama enflasyon oranı olan yüzde 64 oranında zam yapılıp başfiyatın 820 bin lira olarak belirlenmesini isteyen ve ‘‘Aksi takdirde enflasyonla mücadele hedefi büyük ölçüde sekteye uğrar’’ diyen bürokratlar, 900 bin liralık fiyatla, piyasalardaki bekleyişlerin çok olumsuz etkileneceğini söylediler.

‘‘Hükümet çok büyük bir fırsatı kaçırdı’’ yorumunu yapan ekonomi bürokratları, yüzde 80 oranında yapılan bu artışın bundan sonra devlet tarafından alınacak bütün tarım ürünleri için örnek olacağını ve ekonomik hedeflerin gerçekleştirilme olasılığını imkansızlaştırdığını söylediler.

233 BİN TON

Bu yıl tütün alımının 233 bin ton olarak tahmin edildiğini, Tekel'in alacağı tütün miktarının ise,720 bin lira başfiyat açıklanması halinde, 173 bin ton tahmin edildiğini kaydeden bir yetkili, ‘‘Tüccarların elinde geçen yıllardan kalan yüksek stoklar var. Fiyat yüksek açıklandığı için Tekel'in alacağı tütün miktarının da 173 bin tonu çok aşacağını tahmin ediyoruz. Tüccar almayınca mecburen Tekel alacak ve bu nedenle finansman yükü daha da artacak’’ dedi.

Tütünde ortalama alım fiyatının açıklanan başfiyatın yüzde 80'i oranında gerçekleştiğini hatırlatan aynı yetkili, buna göre tütünün toplam alım faturasının 167 trilyon lira olarak hesaplandığını, buna bakım onarım ve stoklama giderlerinin eklenmesiyle faturanın 200 trilyonu bulacağını belirterek, ‘‘tütünün büyük kısmı Tekel tarafından alınacağı için bu toplam yükün çok büyük kısmı devlete yani Hazine'ye binecek’’ dediler.


Etiketler:


EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı