Tütünde uzlaşma arayışı

Hürriyet Haber
11.07.2001 - 13:36 | Son Güncelleme:

Sezer'in veto gerekçelerini dikkate alan hükümet, Tütün yasası ile ilgili çalışma başlattı. Hükümetin bu tutumu yarınki IMF toplantısına bir mesaj olarak yorumlandı.

Cumhurbaşkanı Sezer tarafından veto edilen Tütün Yasası'nın ayrıntılarıyla tartışıldığı Bakanlar Kurulu'nda ayrıca IMF'nin yarınki toplantısına yönelik bir sorunun çıkmasıyacağı beklentisi de yenilendi.

Bakanlar Kurulu sona erdi. Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu, Hazine'den sorumlu Devlet Bakanı Derviş'in, yarın toplanacak olan IMF İcra Kurulu'na ilişkin bilgi verdiğini açıkladı. Karakoyunlu, Derviş'in Telekom sorununun çözümlenmesi ve bankacılık sistemine yapılan müdahalenin IMF tarafından memnuniyetle karşılandığınına dikkat çektiğini bildirdi.

Dünya Bankası'nın da IMF'nin ardından toplanacağını ve 1.7 milyar dolarlık krediyi görüşeceğini söyleyen Karakoyunlu, "Bu alınacak 1.7 milyar dolarlık kredinin 1.1 milyar doları bütçe desteği için geri kalan 600 milyon doları alternatif ürün projelerin destelenmesi amacıyma kullanılacak." dedi.

Programda 10 günlük bir gecikme olduğunu kaydeden Karakoyunlu, yarın yapılacak IMF toplantısının olumlu sonuçları ile bu gecikmenin anlamını yitirdiği yorumunda bulundu.

Karakoyunlu, alternatif ürün kararnamesi hazırlıklarının sürdüğüne değinerek Tarım Bakanı Gökalp'in, alternatif ürün projesi hakkında açıklamalarda bulunduğunu söyledi.

Derviş, Oral, Gökalp ve Karakoyunlu'dan oluşan bir alternatif ürün komitesi ile bu projenin mali, idari ve sosyal boyutları değerlendirilecek.

Bakan Karakoyunlu, Tütün Yasası'nın, geri gönderilme gerekçeleriyle ilgili olarak Bakanlar Kurulu'na bilgi verdiğini anlatarak, şöyle konuştu:

"Sayın Cumhurbaşkanımız, Anayasamız'ın 89. maddesinde kendisine tanınan hakkı kullanarak, Tütün Yasası'nı yeniden görüşülmek üzere Meclis'e göndermişti. Bu konuyu, 3 temel başlık altında incelemişti. Ben bu üç temel başlıkla ilgili olarak görüşlerimi açıkladım.

Bunun üzerine de Sayın Başbakanımız, bu meselenin, ayrıntılı olarak kamuoyuna duyurulması ve basına açıklama yapılması konusunda bana talimat verdiler. En kısa zamanda, önümüzdeki bir-iki gün içerisinde Tütün Yasası ile ilgili olarak, bütün meselelerin ele alındığı bir basın toplantısı düzenleyerek, kamuoyuna bilgiler sunacağım."

TBMM OLAĞANÜSTÜ TOPLANTIYA ÇAĞRILABİLİR

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yılmaz Karakoyunlu, Başbakan Bülent Ecevit'in Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile yapacağı olağan görüşme sonuçlarına göre TBMM'nin Tütün Yasası konusunda olağanüstü toplantıya çağrılmasının söz konusu olabileceğini söyledi.

Karakoyunlu, açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Tütün Yasası ile ilgili bir soruyu yanıtlarken, Karakoyunlu, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in iade ettiği yasanın iade gerekçesini son derece hassasiyetle incelediklerini kaydetti.
"Kanun'un aynı şekilde çıkarılması konusunda hükümetin ısrarlı olup olmadığına" ilişkin bir soru üzerine Karakoyunlu, bu konuyu düzenleyeceği basın toplantısıyla değerlendireceğini söyledi. Karakoyunlu, "Sayın Başbakan, Cumhurbaşkanı ile olağan konuşmaları sırasında muhtemel ki bu konuya temas edeceklerdir" dedi.

Karakoyunlu, TBMM'nin yasa ile ilgili olarak olağanüstü toplantıya çağrılmasının görüşülüp görüşülmediğinin sorulması üzerine de bunun gündeme gelmediğini söyledi. Karakoyunlu, Başbakan Ecevit'in Cumhurbaşkanı Sezer ile yapacağı olağan görüşme sonuçlarına göre TBMM'nin olağanüstü toplantıya çağrılmasının söz konusu edilebileceğini ifade etti.

"Yaşanan krizler sonrasında ekonomik programın hedeflerine uygun hareket edilmesi konusunda Sayın Başbakan'ın telkini oldu mu" şeklindeki soruya¸ Karakoyunlu, şu yanıtı verdi:

"Hükümetin zaten kendisi söylediğiniz manada programın uygulanması konusunda duyarlı davranış içerisindedir. Nitekim ortaya çıkan krizlerin bu kadar kısa sürede ve hiçbir tartışmaya meydan vermeyecek netlikte sonuca ulaştırılması, bu programla ilgili olan duyarlılığın göstergesidir.

Bakanlar Kurulu'nda bugün Sayın Derviş'in yaptığı açıklamalar ekonominin içinde bulunduğu şartları fevkalade isabetli değerlendiren ve Dünya Bankası ile IMF'nin bakışlarını özetleyen ayrıntılı bilgiler şeklinde sunulmuştur ve gelişmiştir. Dolayısıyla hükümet programı ile ilgili meselelerde Bakanlar Kurulumuz fevkalade duyarlı, dikkatli ve özenli şekilde tartışmalar yapmaktadır ve uygun olarak yürütülmesi için gerekli önlemleri almaktadır."

FONA DEVREDİLEN BANKALAR

Karakoyunlu, "Dün fona devredilen bankalar için ne kadar kaynak aktarılacak" sorusu üzerine ise BDDK Başkanı Engin Akçakoca'nın dün yaptığı açımlamada bu bankaların fona alınmasıyla yaklaşık 3.5 katrilyon civarında bir finansman söz konusu olduğunu söylediğini anımsattı

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı