Ege Haberleri

EGE

  Tütüncüoğlu TOKİ konusunda kararlı

  İlker KABADAYI / ÇEŞME, (DHA)
  03 Haziran 2013 - 00:00Son Güncelleme : 02 Haziran 2013 - 11:36

  ÇEŞME Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu, turizm sezonu öncesinde ilçe için gerekli her türlü tedbirin alındığını belirterek, “Betonlaşmaya karşı doğayı korumaya devam edeceğiz. Hani bir laf vardır, 'İstanbul'un taşı toprağı altın' diye. Artık Çeşme'nin taşı toprağı altın oldu. Eğer TOKİ buraya girerse, bu kalite düşer. Buna kesinlikle müsaade etmeyeceğiz” dedi.

  CHP'li Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu, sezon öncesinde bir değerlendirme yaparak, Çeşme'nin geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Avrupa'nın en gözde tatil bölgesi olmaya devam edeceğini belirtti. Sezon öncesi belediye olarak her türlü tedbiri aldıklarını kaydeden Tütüncüoğlu, “Çeşme Belediyesi olarak her sezona girerken karşılaşacağımız her türlü alt ve üst yapı sorunları için önceden önlemlerimizi alıyoruz. Sadece bu sene üst yapıya harcadığımız para 16 milyon lira. Çeşme'de yeni yollar açtık ve yol genişletme çalışmalarımız tamamlanmak üzere. Onun dışında alt yapıya yönelik arıtma tesisimiz tamamlandı. Su bazı hatlarını değiştiriyoruz. Tabii bu arada her zaman dediğim gibi betonlaşmaya karşı, doğayı korumaya devam edeceğiz” dedi. TOKİ'nin Çeşme'de yapmak istediği inşaatlar için her türlü hukuksal mücadeleye hazır olduklarını belirten Tütüncüoğlu, “Çeşme'nin klimasının bozulmaması en büyük hedeflerimizden biri. TOKİ, devlettin bir kuruluşu olarak ortaya çıktı. Kanunda, 'TOKİ o yörenin yasalarına göre bina yapa
  r' deniliyor. Yani Çeşme Belediyesi'nin meclis kararlarına veya daha önce uygulanmış olan 100 binlik, 25 binlik planlara uygun olarak hareket eder. TOKİ ne yaptı? 430 dönüm yer aldı. Hiç bizimle temas kurmadan ve planlarımıza bakmadan gitti mekansal planlamada 0,25 olan yoğunluğumuzu 1,20 yaptı. Biz de parsel büyüklükleri 1000 metreydi, onu 500 metreye indirdi. Biz de bina yükseklikleri iki kattı, 4 kata çıkarttı. Çeşme Belediyesi olarak biz Germiyan bölgesinde 200 dönüm yer ayırdık. Ekonomik gücü düşük vatandaşlarımıza ev yapılması için bir yaşam alanı ayırdık. Ama hala daha üç senedir bir türlü 25 bin'lik planlar bakanlıktan gelmedi. Ama TOKİ'nin planları hemen geliyor” dedi.

  Çeşme'de yatırımların ne CHP'ye ne de kendisine yapıldığını kaydeden Tütüncüoğlu, “Yapılan yatırım Çeşme için yapılır. Gelecek olan para doğrudan doğruya Türkiye bütçesine giriyor. Ama biz şehrimizin rantını daha fazla artırmak ve dünyaya daha fazla tanıtmak için elimizden geleni yapacağız. Çeşme artık İstanbul, Ankara, İzmir'den daha fazla değerlendi. Hani bir laf vardır, 'İstanbul'un taşı toprağı altın' diye. Artık Çeşme'nin taşı toprağı altın oldu. Eğer TOKİ buraya girerse, bu kalite düşer. Buna kesinlikle müsaade etmeyeceğiz. Çeşme'nin rantını yükselttiğimizde burada yerleşmiş olan, evi olan insanların da ekonomik durumunu yükseltmiş olacağız. Belediyecilik sadece alt yapı üst yapı kontrolleri değildir. bunun dışında o yörenin değerini de artırmaktır. Biz bunu en yüksek seviyede yapıyoruz. Bunu biz değil İstanbul basını, İzmir basını, Ankara basını yazıyor. Demek ki, biz burada her bakımdan muvaffak olmuşuz” dedi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı