ANTALYA HABERLERİ

Tütüncü 'Yörük Gelini' sergisinde

DHA
27.03.2016 - 12:30Son Güncelleme :
DHA

 

ANTALYA, (DHA) - KEPEZ Belediye Başkan Hakan Tütüncü, Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) bünyesinde oluşturulan Antalya Kadın Müzesi tarafından açılan 'Yörük Gelini' sergisini ziyaret etti.

Bülent Ecevit Kültür Merkezi'nde açılan serginin ziyaretinde Tütüncü'ye, ATAV Başkanı Nizamettin Şen, Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Antalya Kadın Müzesi Küratörü Prof. Dr. Nevzat Çevik eşlik etti.

Nevzat Çevik, sergideki Yörük hayatını ve düğünü özetleyen fotoğraflar, Yörüklerin gündelik yaşamında kullandığı etnografik objeler, Yörük dokumaları ve Döşemealtı halıları hakkında Tütüncü'ye bilgi verdi. Çevik, “Sergide, bugün ve dün arasında kurulacak bağların en güçlüsü ve en şenliklisi olan gelini ve dolayısıyla düğünü konu aldık" dedi.

DUVARDAKİ BEREKET

Çevik, Başkan Tütüncü'ye tanıttığı serginin vurucu simgesi ve Deniz Koparal'ın eseri olan 'Duvardaki Bereket' enstalasyonuyla ilgili şu bilgilendirmeyi yaptı: “Eser, Yörük gelini sitilizasyonu. Gelin bu eserde, çadırın, yurtun direği biçimde ifade edilmiş. Gelinin getirdiği bereketle dikilen ve kadınla ayakta duran çadırı, yuvayı simgelemektedir."

Başkan Tütüncü, Yörük kültürünü tanıtmayı amaçlayan böylesi güzel ve başarılı bir sergiyi hazırlamalarından dolayı ATAV Başkanı Nizamettin Şen, Antalya Kadın Müzesi Küratörü Prof. Dr. Nevzat Çevik'e ve sergide emeği olanlara teşekkür etti.

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Tütüncü 'Yörük Gelini' sergisinde hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Mart 2016 tarihinde saat 12 30’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Tütüncü 'Yörük Gelini' sergisinde haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı