Ege Haberleri

EGE

  Tütün üreticisine “birleşin” çağrısı

  Burcu TANER, (DHA)
  02 Mayıs 2011 - 00:00Son Güncelleme : 01 Mayıs 2011 - 20:37

  Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Sektörler Konseyi Üyesi Noyan Gürel, önümüzdeki yıl yeteri kadar tütün üretilemeyeceğini ve sıkıntı yaşanacağını belirterek, üreticinin birlik kurması gerektiğini belirtti.

  Aynı zamanda Ege Tütün İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı olan Gürel, Türkiye’de tütün üretiminden giderek vazgeçildiğini, gelecek dönemde de arzın talebi karşılamayacağını kaydetti. Bu durumdan sektörün tüm kesimlerinin etkileneceğini belirten Gürel, sürdürülebilir tütün tarımı için birlik olunması gerektiğini vurgulayarak, üretimin devlet tarafından desteklenmediğini belirtti.
  İhracat konusunda da şu anda arz ile talebin dengede olduğunu ifade eden Gürel, “Üretimin arzın altına düştüğünü savunan bir kişiyim ve önümüzdeki yıl piyasada sıkıntı çekeceğimizi düşünüyorum” dedi.

  ÇİFTÇİYLE PARTNERİZ

  Gürel, tütün üreticilerinin yeterince organize olamadığına dikkat çekerek, “Üreticilerin birlik kurarak ortak hareket etmesi gerekiyor. Aynı zamanda bizimle elele çalışması lazım. Çünkü biz partneriz. Çiftçi olmazsa biz yokuz, biz olmazsak sigara sanayi ihtiyaçlarını başka bir ülkeden karşılayacak. Burada tek zarar gören bizim ülkemiz, sektörde çalışan insanlar olacak” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı