Gündem Haberleri

GÜNDEM

  'Tutukluluk sürelerini sınırlayan'' yasa kapsamında 4 tahliye

  Selahattin GÜNDAY İSTANBUL DHA
  03 Ocak 2011 - 15:26Son Güncelleme : 03 Ocak 2011 - 17:15

  Tutukluluk sürelerini sınırlayan Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) 102. maddesinin 31 Aralık 2010 tarihi itibariyle yürürlüğe girmesinin ardından 4 sanık tahliye edildi. 4 sanığın tahliye edildiği gün Yargıtay da emsal oluşturacak bir karar verdi. Yargıtay, örgütlü suçlarda azami sürenin 10 yıl olduğuna hükmetti.

  12. AĞIR CEZA MAHKEMESİ ÜÇ SANIĞI TAHLİYE ETTİ

   

  İlk olarak İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ne geçtiğimiz hafta bazı tutuklu sanıklarla ilgili başvurular yapıldı. Mahkeme heyeti, "yasadışı silahlı örgüt kurmak veya örgüte katılmak" suçundan 10 yıl 3 aydır cezaevinde tutuklu bulunan sanık Taylan Kutlar ile "çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, adam öldürmeye azmettirmek" suçlarından yaklaşık 7 yıldır yargılanan tutuklu sanıklar Serhat Tanrıverdi ve Süleyman Refik Eren'in avukatlarınca yapılan başvuruyu değerlendirerek, yasanın yürürlüğe girdiği gün olan 31 Aralık 2010'da karara bağladı.

   

  10 YIL 3 AYDIR TUTUKLU YARGILANAN TAYLAN KURTAR TAHLİYE EDİLDİ

   

  Heyet, tutuklu sanıklardan Taylan Kutlar'ın 15 Eylül 2000 tarihi itibariyle tutuklu olduğu ve bu tutukluluğun durdurulmadığını dikkate alarak, 31 Aralık 2010'da yürürlüğe giren 5271 sayılı CMK'nın 102/2 ve 252/2 maddelerindeki hükümler gereği tahliyesine oy birliğiyle karar verdi.

   

  7 YILDIR TUTUKLU YARGILANAN İKİ SANIK TAHLİYE EDİLDİ

   

  Heyet, "çıkar amaçlı suç örgütü kurmak" ve "adam öldürmeye azmettirmek" suçlarından yaklaşık 7 yıldır yargılanan tutuklu sanıklar Serhat Tanrıverdi ve Süleyman Refik Eren'in de aynı gerekçelerle geçtiğimiz Cuma günü tahliyesine karar verdi.

   

  SEDAT ŞAHİN TAHLİYE EDİLDİ

   

  İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi, “Çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve yönetmek” suçundan yargılandığı davada 5 yılı aşkın süredir tutuklu olarak yargılanan Sedat Şahin'in yürürlüğe giren Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) 102'nci maddesi kapsamında tahliyesine karar verdi.

  Mahkeme ayrıca aynı dava kapsamında tutuklu olan Oktay Öztürk'ü de tahliye etti.

  URFİ ÇETİNKAYA'NIN TALEBİ REDDEDİLDİ

   

  'Uyuşturucu kaçakçılığı yaptığı' iddiasıyla yaklaşık 7 yıldır tutuklu yargılanan Urfi Çetinkaya'nın avukatı Hatip Mercan tarafından İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yapılan ‘tahliye talebi’ de bugün karara bağlandı. Cuma günü yapılan tahliye talebini değerlendiren mahkeme heyeti, Çetinkaya'nın CMK'nın 102. maddesi kapsamında serbest bırakılmasını yönündeki talebi reddetti. Heyet, aynı dava kapsamında tutuklu olarak yargılanan Enver Sari'nin serbest bırakılmasını kararlaştırdı.

   

  YENİ TAHLİYELER BEKLENİYOR

   

  Öte yandan Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde bulunan Özel Yetkili İstanbul 9, 10, 11, 12, 13 ve 14. Ağır Ceza Mahkemelerine 31 Aralık 2010'da yürürlüğe giren CMK'nın 102. maddesi kapsamında tutuklu sanıkların başvurularına ilişkin incelemeler devam ediyor.Önümüzdeki günlerde yürürlüğe giren yasa kapsamında yeni isimlerin tahliyesi bekleniyor.

   

  YARGITAY'DAN EMSAL KARAR

  Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 250. maddesinde tanımlanan örgütlü suçlarda tutukluluk süresinin en fazla 10 yıl olabileceğine hükmetti. 

  Yargıtay 9. Ceza Dairesi, tutukluluk sürelerine ilişkin düzenlemenin 31 Aralık 2010 tarihinde yürürlüğe girmesi üzerine, dairede temyizde bulunan dosyaları tutukluluk süresi açısından incelemeye aldı.

  Maddede belirtilen tutukluluk sürelerine uyan 5 dosyayı elen alan heyet, tahliye taleplerini sonuçlandırdı. Buna göre Daire, CMK'nın 102. maddesindeki “Ağır ceza mahkemesinin görevine giren işlerde, tutukluluk süresi en çok iki yıldır. Bu süre, zorunlu hallerde, gerekçesi gösterilerek uzatılabilir; uzatma süresi toplam üç yılı geçemez” hükmü ile özel yetkili mahkemelerin görev alanına giren suçlarda tutukluluk süresinin iki katına kadar çıkarılabileceğine dair yasa hükmü gereğince, tutukluluk süresini en fazla 10 yıl olarak belirledi.

  Daire, tutukluluk süresi 10 yılı geçen terör örgütü mensubu toplam 26 sanığın tahliyesine karar verdi. Tahliyesine karar verilenler arasında terör örgütü PKK üyeliğinden yargılananlar ve Hizbullah ana davasının sanıkları da bulunuyor.

  Yargıtay 9. Ceza Dairesi, salıverilmesine karar verilen 26 kişinin yurt dışına çıkmalarını yasakladı ve bu kişilerin, adreslerine en yakın polis ya da jandarma karakoluna her gün düzenli biçimde başvurarak, “adli kontrol” altına alınmalarına hükmetti.

  CİNAYET SANIĞINA DA TAHLİYE

  Bu arada “adam öldürme” suçlarının temyiz incelemesini yapmakla görevli Yargıtay 1. Ceza Dairesi de benzer durumdaki dosyaları ele aldı. Daire, CMK'nın 102. maddesinin yürürlüğe girdiği gün, “Ağır ceza mahkemesinin görevine giren işlerde, tutukluluk süresi en çok iki yıldır. Bu süre, zorunlu hallerde, gerekçesi gösterilerek uzatılabilir; uzatma süresi toplam üç yılı geçemez” hükmü gereğince 5 yıllık süreyi dolduran 37 sanığın tahliyesine karar verdi.

  5320 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nun Yürürlük ve Uygulama Şekli Hakkında Kanun, 2005'de yürürlüğe girdi. Ancak Kanun'un 12. maddesiyle, CMK'nın tutukluluk sürelerini belirleyen maddesinin 31 Aralık 2010'da yürürlüğe gireceği hükme bağlandı.

  CMK'nın 31 Aralık 2010'da yürürlüğe giren 102'nci maddesinde, “Ağır ceza mahkemesinin görevine girmeyen işlerde tutukluluk süresi en çok bir yıldır. Ancak bu süre, zorunlu hallerde gerekçeleri gösterilerek altı ay daha uzatılabilir. Ağır ceza mahkemesinin görevine giren işlerde, tutukluluk süresi en çok iki yıldır. Bu süre, zorunlu hallerde, gerekçesi gösterilerek uzatılabilir; uzatma süresi toplam üç yılı geçemez” ibareleri yer alıyor. CMK'nın 252. maddesinin ikinci fıkrasına göre, terör ve organize suç örgütü davalarına bakan özel yetkili ağır ceza mahkemelerinin alanına giren suçlarda ise sürenin iki katına kadar uzatılabileceği hükme bağlanıyor.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı