Ege Haberleri

EGE

  Tutukluluk itirazına ret

  Turaç TOP - Elif DEMİRCİ - Bahri KARATAŞ / İZMİR, (DHA)
  17.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İZMİR Büyükşehir Belediyesi merkezli operasyonda tutuklanan 17 kişinin avukatları karara itiraz etti. Üç gündür istemi değerlendiren 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi, itirazları reddetti.

  Zanlılara hukuki destek için biraraya gelen 70 gönüllü avukat adına konuşan Cihan Türsen, “Gerek ulusal mevzuat, gerek AHİM nezdinde girişimlerde bulunulacak. Özel yetkili savcılığın da görevsizlik kararı vermesi mümkün. İtirazlarımızı sürdüreceğiz” dedi. Eski bir genel sekreterle, genel sekreter yardımcısının telefon konuşmasının konu edildiğini hatırlatan Türsen, şunları söyledi:

  Hukuki açıdan fiyasko

  “(Ben sana gününü gösteririm) şeklindeki bir açıklamayı çeteye sokmak, örgüte sokmak hukuki açıdan fiyaskodur, dramatik bir durumdur. Bu fark edilecek ama tutukluluk süreleri maalesef devam edip bu arkadaşlarımıza belki de tutuklu kaldıkları süreleri de ceza verme gayretleri de olacaktır. Aynı dramatik şeyler devam ediyor. Çete ve tehdit unsuru olanlar, Ceza Muhakemeleri Kanunu 250’inci madde kapsamındakiler bu kapsamı yaratan söylemleri ve eylemleri yapanlar dışarıda. Hukuki yorum yapılamaz burada. Artık gelişmeler hukuki ve insani yorum yapmaktan öte bir noktaya geldi. Herhalde en önemli atağımız AİHM nezdinde olacak. Hala dinleme kararının bir mahkeme kararına dayanıp dayanmadığını görmüyoruz. Ş Elmadan mı yargılanıyorum, armuttan mı biz bunu bilmiyoruz daha.”

  Büyükşehir Belediye Meclisi CHP grup sözcüsü avukat Murat Bakan da, şöyle konuştu: “Operasyon, ilk başından beri gereksizdi. Tutuklamanın gereği olmadığını düşünüyoruz. Ancak yargı kararıdır, saygı duymamız gerekiyor. Aynı konuda, daha önceki senelerde Konya Belediyesi ile ilgili İçişleri Bakanı Beşir Atalay imzalı bir inceleme yapılmış ve ‘soruşturmaya gerek yoktur’ denilmiştir. İzmir için aksi karar verilmesi bizi üzmüştür.”

  Nasıl dayanırız bilemiyorum

  Karar, bir yaşındaki Selen’in tutuklunan annesi Destek Hizmetleri Daire Başkanı Serpil Keskin’e kavuşmasını engelledi. Keskin’in eşi Murat Keskin, “Umutluyduk. Ama niyet nedir bilemiyoruz. Eşimin çocuğumuza kavuşmasını özlemle bekliyorduk. Bundan sonraki sürecin uzun olacağı söyleniyor. Buna nasıl dayanacağız? Ne söylenebilir ki” dedi.

  6 kişilik koğuşta 13 kişi yatıyor

  CHP İzmir İl Başkanı Tacettin Bayır, tutuklanan 17 kişinin durumuna yapılan itirazın reddedilmesinin siyasi olduğunu iddia etti.
  Suçlama gerekçelerinin bile yeterince açıklanmadığını savunan Bayır, tutukluların koşullarının da kötü olduğunu ileri sürdü, şunları söyledi:
  “Altı kişilik koğuşlarda 13 kişi yatıyor. Yer yatağında yatırılıyor bu insanlar ve bunlar kadın, bunlar anne. Gerçekten insanın vicdanı sızlıyor. Urla Belediye Başkanı da sekiz ay gözaltında kaldı, beraat etti ama bilirkişi raporu onun suçlu olmadığı yönünde çıktı. Yarın bir gün belki altı ay sonra ben biliyorum ki gerçekten bu insanlar normal bir hakim huzuruna çıktıklarında beraat edecekler.” Suçlamaların da haksız olduğunu iddia eden Bayır, “Dişinin kavuğuna girmeyecek sudan gerekçelerle bu insanlar bu duruma düştüler. Seçim öncesi CHP’ye çalınmak istenen bir kara” dedi.

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı