İSTANBUL HABERLERİ

Tutuklu Hava Harp Okulu öğrencilerinin aileleri eylem yaptı

DHA
31.03.2017 - 16:43Son Güncelleme :
DHA

Hayati KILIÇ/İSTANBUL,(DHA) 15 Temmuz darbe girişiminin Silivri Cezaevi'nde tutuklu sanıkları, Hava Harp Okulu öğrencilerinin aileleri, çocuklarının serbest bırakılması, tutuksuz yargılanması ve eğitim haklarının geri verilmesi için Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nın önünde eylem yaptı.Tutuklu yakınlarından oluşan yaklaşık 200 kişilik grup "Savcı uyuma öğrencine sahip çık", "Geç gelen adalet adalet değildir", "Devlet uyuma askerine sahip çık", "masumlar içeride adalet nerede" şeklinde slogan attı. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okuyan grup basın açıklaması yaptı.

 

 

"ŞEHİT SAVCIYI RAHMETLE ANIYORUZ"Tutuklu askeri öğrencilerin aileleri adına bir basın bildirisi okundu. Bildiride "15 temmuz 2016 günü ülkemizde FETÖ üyesi bir grup tarafından aziz Türk milleti'ne karşı gerçekleştirilen menfur darbe girişimini nefretle kınıyor, şehitlerimizi ve gazilerimizi minnetle yâd ediyoruz. bununla birlikte iki sene önce bugün alçakca şehit edilen Cumhuriyet savcımız Mehmet Selim Kiraz'ı ölüm yıldönümünde rahmetle anıyor ve bu vesileyle bütün terör örgütlerini şiddetle kınıyoruz. Zaferleri ve mazisi insanlık tarihi ile başlayan her zaman zaferlere beraber medeniyet nurları taşıyan Türk ordusunun 15 temmuz gecesi yaşanan vahim darbe girişimine alet olmuş olması bizi derinden yaralamıştır" denildi."BİZİM EVLATLARIMIZ MASUMDUR"Yapılan basın açıklamasında "Bugün burada bulunmamızın sebebi; tatbikat, terör saldırısını engellemek gibi bahanelerle 15 temmuz gecesi gerçekleştirilen hain darbe kalkışmasına kendi iradeleri dışında alet edilmiş olan ve ateşe atılmak suretiyle o hain gecede kullanılmış olan 263 hava harp okulu öğrencisini ve 47 kara astsubay meslek yüksekokulu öğrencisini anmak, 9 aydan beri henüz hazırlanmamış olan iddianamelerin yarattığı travmaya dikkat çekmek ve evlatlarımızın aylardır çektikleri büyük mağduriyeti kamuoyuna duyurmaktır. Bizim evlatlarımız masumdur ve kandırılarak ateşin içine atılmışlardır. Fakat gelin görün ki devletin atamış olduğu komutanlar tarafından 15 temmuz darbe girişimine alet edilmiş, 1'inci dereceden FETÖ mağduru olmuşlardır. Omzunda rütbesi ile gökkubbe altında çelikten kanatlarıyla bizleri koruyacak masum evlatlarımız, 9 aydır demir parmaklıkların ardında adalet güneşinin doğmasını büyük bir ümitle beklemektedir. Masumiyeti siyasi makamlarca defalarca dile getirilen, adli makamlarca defaten onaylanan 263 hava harp okulu öğrencisi evladımız masumiyet karinesine aykırı olarak, haklarında herhangi bir suç unsuru bulunmadığı halde, 9 aydır Silivri ve Bakırköy cezaevlerinde tutulmaktadır. İddianamelerin yazılmasında sınır süreç olan 6 ay aşılmış hatta ve hatta 9 aylık bir zaman dilimi geçmiş yine de ortaya bir iddianame hazırlanmamıştır. Asıl suçlular dışarıda dolanırken, suçsuz evlatlarımızın tutuklu bulunması artık bir tedbir olmaktan çıkmış ve cezaya dönüşmüştür. Bugün Silivri ve Bakırköy cezaevlerinde tutuklu bulunan 263 hava harp okulu öğrencisi hala umutla ve derin bir bağla vatanımızı her şeyden çok sevdiklerini ifade ediyorlar. Sayın devlet büyüklerimiz daha yaşları 20,21 ve 22 olan bu masum gençlerin, evlatların sesine kulak verin ve 9 aydır süren bu zulme bir son verin " denildi.Çevrede güvenlik önlemi alan polisin müdahale etmediği kalabalık grup Hava Harp Okulu Marşını okuyarak sessizce dağıldı.

 

(FOTOĞRAF)

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden Tutuklu Hava Harp Okulu öğrencilerinin aileleri eylem yaptı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Mart 2017 tarihinde saat 16 43’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Tutuklu Hava Harp Okulu öğrencilerinin aileleri eylem yaptı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı