Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Tutuklu Gürcü çocuklar için Demirel'e rica

  Hürriyet Haber
  12 Eylül 1998 - 00:00Son Güncelleme : 12 Eylül 1998 - 00:01

  Temmuz ayında Samsun'da futbol sahası yüzünden çıkan kavgada 14 yaşındaki Tarık Karayel'in ölümüne neden oldukları gerekçesiyle tutuklanan 6 Gürcü çocuk, Gürcistan ile Türkiye arasında diplomatik krize yol açtı.

  Gürcistan Devlet Başkanı Edvard Şevardnadze, yaşları 13-16 arasında değişen Gürcü çocukların en azından tutuksuz yargılanmaları için, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel nezdinde girişimde bulundu. Çocukların serbest bırakılması için Demirel ile birkaç kez telefonda görüşen Şevardnadze'nin, Bakü'de yapılan İpekyolu Zirvesi'nde de konuyu bir kez daha Demirel'e ilettiği öğrenildi. Çocukların tutuksuz yargılanmaları için Gürcistan Parlamento Başkanı ile Dışişleri Bakanı'nı da, TBMM Başkanı Hikmet Çetin ile Dışişleri Bakanı İsmail Cem'e birer mektup gönderdi.

  BİRİ SERBEST KALDI

  İki ülke arasında krize neden olay, 20 Temmuz'da meydana geldi. Gürcistan'ın Abhazya bölgesinden, rehabilitasyon amacıyla Kızılay tarafından Samsun'daki Kızılay Kampı'na getirilen Zaza Şamatava (16), Nika Kvaratshelia (16), Besarion Çarkviani (16), Miheil Badzagua (13), Ronald Dgebuadze (15), Levan Kokaia (14) ve Şota Çanturia (11) isimli Gürcü çocuklarla, bir grup Türk genci arasında futbol sahası nedeniyle kavga çıktı. Çıkan kavgada kalp ve solunum yetmezliği olduğu öne sürülen Çankırılı Tarık Karayel, yere yığılıp kaldı. Nefes yetmezliği nedeniyle 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılan Tarık Karayel, tüm müdahaleye rağmen kurtarılamadı. Gürcü çocuklar, kasten adam öldürmeye teşebbüsten tutuklandılar.

  Gürcü gençlerden Şota Çanturia, 11 yaşında olması nedeniyle serbest bırakılarak Tiflis'e gönderildi. Diğer 6 genç ise Samsun Cezaevi'nde özel bir koğuşa yerleştirildi.

  OTOPSİ: DARP YOK

  Gürcü gençler haklarındaki suçlamayı kabul etmezken, Tarık'ın ölümüyle ilgili hazırlanan otopsi raporunda, vücudunda sadece bir santimetrelik sıyrık görüldüğü, herhangi bir darp ve cebir izine rastlanmadığı, ölüme nefes yetmezliğinin yol açmış olabileceği bildirildi.

  Tarık'ın neden öldüğünün belirlenebilmesi için İstanbul'daki Adli Tıp Kurumu Başkanlığı'ndan nihai otopsi raporu istenmesine karar veren mahkeme, önceki gün yapılan duruşmada da, Gürcü çocukların tutuksuz yargılanmaları istemini reddetti. Duruşma 5 Ekim'e ertelendi.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı