Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Tutuklu gazeteci Metin Turan'dan haber var

  Zeynep GÜRCANLI / ANKARA
  05.09.2013 - 15:40 | Son Güncelleme: 05.09.2013 - 20:26

  TRT Türk adına görev yapan ve 18 Ağustos'ta tutuklanan Türk gazeteci Metin Turan, bulunduğu hapishaneden Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdür Yardımcısı Erkan Durdu ile telefonla konuştu.

  TRT Türk adına görev yapan ve 18 Ağustos'ta tutuklanan Türk gazeteci Metin Turan, bulunduğu hapishaneden Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdür Yardımcısı Erkan Durdu ile telefonla konuştu.

  Gözaltına alındığı gün Mısır güvenlik güçlerinden şiddet gören ve yaralanan Metin Turan, telefonda şu an için sağlık durumunun iyi olduğunu da söyledi. Turan, Erkan Durdu aracılığıyla Türkiye'ye "özgürlüğümü bekliyorum" mesajı verdi.

  Durdu, Hürriyet'e yaptığı açıklamada, Metin Turan'ın durumunu başından beri çok yakından izlediklerini, kendisiyle iletişim kurmaya çalıştıklarını anlattı. Ancak bugüne kadar Metin Turan'ın kimseyle görüştürülmediğini de anlatan Durdu, "bugün ise Mısır'da Türk gazetecilere yardım eden, bizimle çalışan Hasan Hüsnü, Metin Turan'la yüzyüze görüşmeyi başardı. Beraberinde Metin Turan'ın bulunduğu hapishaneye bir telefon sokmayı da başaran Hasan Hüsnü, Metin Turan'ı benimle konuşturdu" dedi.
  Turan'a, durumunun tüm yetkililer tarafından çok yakından izlendiğini, Başbakan Yardımcısı ve hükümet sözcüsü Bülent Arınç'ın konuyla özel olarak ilgilendiğini anlattığını söyleyen Durdu, "Sesi iyi geliyordu. Şu anda herhangi bir şiddet olmadığını, durumunun iyi olduğunu söyledi" diye konuştu.

  "ÖZGÜRLÜĞÜMÜ BEKLİYORUM..."

  15 gün sonra mahkeme önüne çıkarılacak olan TRT muhabiri Metin Turan'ın kendisi aracılığıyla tüm Türkiye'ye, "özgürlüğümü bekliyorum" mesajını ilettiğini de kaydeden Erkan Durdu, "Bana, "durumum iyi. Özgür kalacağım günü bekliyorum. Türkiye'deki meslektaşlarımın da desteklerini bekliyorum' mesajı verdi" dedi.

  Durdu, Türk gazeteci Metin Turan'ın serbest kalması için Türkiye'nin her türlü imkanı devreye soktuğunu ve çabasını sürdürdüğünü de söyledi.
  Metin Turan, beraberinde Anadolu Ajansı adına görev yapan, Mısır vatandaşı Hiba Zekeriye ile birlikte Kahire’de 18 Ağustos’ta gözaltına alınmıştı. İki gazeteci, Mısır güvenlik güçlerinin abluka altına aldığı El Fetih camisinde gözaltına alınmışlardı. AA muhabiri Hibe Zekeriya yaklaşık 8 saat sonra serbest bırakıldı. Ancak Metin Turan, tutuklanarak Muhammed Mursi'nin de tutulduğu Tora cezaevine nakledilmişti.

  AİLESİYLE DE GÖRÜŞTÜ

  Dışişleri kaynakları da, MetinTuran'la görüşmeye Büyükelçilik Müsteşarı Asip Kaya ve Basın Müşaviri Hasan Hüsnü'nün birlikte gittiklerini, Turan'ın telefonla ailesiyle de görüştürüldüğünü bildirdiler.
  Aynı kaynaklar, Hürriyet'e yaptıkları açıklamada bunun Metin Turan'la ilk temas olmadığını belirterek, "Büyükelçiliğimiz her gün ilgili makamlarla temas halinde ve daha önce de Turan'ı iki veya üç kez ziyaret etti" ifadesini kullandılar.
  Metin Turan'ın ailesi ve Bağlı oşduğu TRT uetkilileri ile de telefonla görüştürüldüğü de belirtildi.

  İHA BÜRO ŞEFİ DE SERBEST

  Bu arada, Mısır'da tutuklanan İhlas Haber Ajansı Mısır Büro Şefi Tahir Osman Hamde de serbest bırakıldı.

  Erkan Durdu, Sudan vatandaşı olan Hamde'nin durumunun da, bir Türk medya şirketinde görev yapması nedeniyle Türkiye tarafından çok yakından izlendiğini, Hamde'nin dün serbest bırakıldığını söyledi. 21 Ağustos tarihinde Mısır güvenlik güçleri İhlas Haber Ajansı Kahire bürosunu basıp, arama yapmıştı. Aramanın ardından büro şefi Hamde, gözaltına alınmıştı.

  Etiketler: Metin Turan , trt türk
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı