Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Tutuklama zorlaşıyor

  Oya ARMUTÇU
  19.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  5 yıldan fazla olmayan basın suçunda mahkûmiyet ertelenecek. Tutuklamaya AİHM ayarı. Somut olgu ve delil aranacak. Ömür boyu sabıka yok. Bıçak parası rüşvet kabul edilecek

  ADALET Bakanı Sadullah Ergin’in dün açıkladığı 100 maddelik paketten, basın affı da çıktı. 1 Ocak 2012’den önce işlenen adli para cezasını gerektiren ya da üst sınırı 5 yıldan fazla olmayan suçlarda soruşturma, kovuşturma ve kesinleşmiş mahkumiyet kararları ertelenecek. Basın-yayın yoluyla ya da diğer düşünce açıklama yöntemleriyle işlenen adli para cezası ya da üst sınırı beş yıldan fazla olmayan suçlarda soruşturma aşamasında ise kamu davası açılmayacak. Açılan dava ertelenecek. Kesinleşen mahkumiyetin infazı ertelenecek. Erteleme kararı verildiği tarihten itibaren 3 yıl içinde aynı suç işlenmezse, dosya işlemden kaldırılacak. Aksi halde, soruşturma, kovuşturma veya hükmün infazına karar verilecek.

  5 bin soruşturma ertelenecek

  Ergenekon davasıyla başlayan süreçte açılan yaklaşık 5 bin soruşturma affa girecek. Bu süreçte, dinleme kayıtlarının yayını nedeniyle açılan soruşturma ve davaların da af kapsamına girmesi bekleniyor. Son şekli verildikten sonra TBMM’ye sevk edilecek, paket özetle şöyle:

  Tutuklamaya somut olgu

  Tutuklamaya AİHM ayarı yapıldı ve zorlaştırıldı. Matbu ifadelerle tutuklamaya son verildi. Mahkemeler, tutuklama ve tahliyeyi ret kararı verirken, kuvvetli suç şüphesi, tutuklama nedenlerinin varlığını, tutuklama tedbirinin ölçülü olduğunu somut olgu ve delillerle gerekçelendirecekler.

  Savunma hakkına genişlik

  Özel yetkili savcılıklar en çok 3 ay için gizlilik kararı verebilecekler. Belgelerden örnek alma hakkına dava açılıncaya kadar sınırlama getirme uygulaması kaldırıldı. 3 aylık süre uzatılamayacak. Özel yetkili mahkemelerin esas hakkında savunma yapmak için sanık ve avukatına süre sınırlaması koyması da kaldırıldı.

  Yayın durdurmaya son

  AİHM’in “sansür” olarak nitelendirdiği ileri dönük yayın durdurma cezası kaldırıldı. 1960’tan bu yana darbe dönemlerinde verilen 25 bin kitaba ilişkin toplatma ve yasak kararları kalkacak. 6 aylık geçiş döneminde, yeni bir yasak-toplatma kararı verilmemesi halinde, öncekiler hükümsüz sayılacak.

  Yataklık edene ceza indirimi

  Örgüt üyesi olmamakla birlikte terör örgütü adına, örneğin PKK talimatıyla yasadışı gösteriye katılıp, taş atan, pankart taşıyıp, molotof atanlara işledikleri esas suç dışında örgüte üye olmaktan verilecek ceza yarı oranında indirilecek. Örgüte bilerek-isteyerek yardım suçunda ise kişiye örgüte üye olmaktan verilecek ceza yardımın niteliğine göre 3’te 2’sine kadar indirilecek.

  Basit terör suçuna erteleme

  Terörle Mücadele Kanunu kapsamındaki suçlardan mahkum olanlara ceza ertelemesi, seçenek yaptırım uygulanamıyordu. Yeni düzenlemeyle terör suçundan 2 yılın altında hapis cezası alana da ceza ertelemesi ve diğer seçenek yaptırımlar hakimin takdiri ile uygulanabilecek.

  Ömür boyu sabıka yok

  Mevcut düzenlemeye göre adli sicil arşiv kayıtları kişinin ölümü veya 80 yıl geçmesi üzerine siliniyor. Adli sicil arşiv kayıtları, kural olarak 5 yıl, yüz kızartıcı veya devlete karşı işlenen suçlarda 15 yıl, her halükarda 30 yıl geçtikten sonra silinecek. Kimse ömür boyu sabıkalı kalmayacak. Öcalan’ın kayıtları da aynı düzenlemeye göre silinebilecek.

  Bıçak parası rüşvet

  İcra memurunun görevini yapması, doktorun ameliyat etmesi, tapu memurunun işlemleri hızlandırması için para alması artık görevi kötüye kullanma değil rüşvet sayılacak. Cezası da 1-3 yıl hapis yerine rüşvetten 4-12 yıla kadar hapis olacak. İş takipçileri de cezalandırılacak.

  Adli kontrol sınırı 3 yerine 5 yıl

  Tutuklama yerine uygulanabilecek adli kontrol tedbirinin kapsamı genişletildi. Üst sınırı 3 yıla kadar olan suçlarda başvurulan adli kontrol sınırı 5 yıla çıkarıldı. Tutuklama son çare olarak uygulanacak.
  Molotof patlayıcı madde Molotof silah ve patlayıcı madde kapsamına alındı. Uygulama birliği sağlandı.

  Hakime havaleye son

  İdare mahkemelerinde her türlü evrak, hakim havalesi aranmadan evrak bürosuna teslim edilebilecek. 50 bin liranın altındaki davalar, bölge idarelerde kesinleşecek. Bölge idareler, 2’den fazla kurul halinde çalışacak. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, bekleyen 6 bin dosyanın erimesi için 3 yıl süreyle haftada 1 gün yerine sürekli toplanabilecek.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı