Gündem Haberleri

  Tutuklama olmazsa gelir

  Ayşegül USTA / İSTANBUL
  22.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İrtica ile Mücadele Eylem Planı davasının firari sanığı İSTEK Vakfı Başkanı Bedrettin Dalan, Türkiye’ye dönmek için mahkemeden tutuklanmayacağı konusunda güvence istedi.

  Bedrettin Dalan’ın avukatları Celal Ülgen ve Hüseyin Ersöz tarafından davanın görüldüğü İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne verilen dilekçede müvekkillerinin tutuklanmayacağı konusunda güvence belgesi verilmesi halinde Türkiye’ye dönerek ifade vereceğini ve yargılamanın her aşamasında yer alacağı belirtildi.

  İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne verilen 11 sayfalık dilekçede, Bedrettin Dalan’ın suçlu olduğu için değil, tutuklama kurumunun işlevine uygun kullanılmadığı ve tutuklamanın bir önlem olmaktan çok bir “peşin ceza”, “ön ödeme” gibi kullanılması nedeniyle Türkiye’ye dönmediği ifade edildi. Bedrettin Dalan’ın yargılanmaktan asla kaçmadığı, yargısız infazdan kaçtığı vurgulanan dilekçede “İşlevine uygun kullanılmayan tutuklama tedbirinin kendisine karşı uygulanamaması, maddi gerçeğin ortaya çıkması için Türkiye’ye gelerek yargılanmasına olanak sağlayacaktır” denildi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı